RAPORT

Wojna na Ukrainie

Okupanci chcą urządzić tournee po Mariupolu dla zagranicznych dziennikarzy

Rosjanie zapraszają dziennikarzy do Mariupola(fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosjanie zapraszają dziennikarzy do Mariupola(fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

Rosyjscy okupanci próbują zorganizować w Mariupolu tournee prasowe dla zagranicznych dziennikarzy; przestrzegam przed udziałem w tego rodzaju propagandowych inscenizacjach, służących powielaniu kłamstw na temat Ukrainy – napisał na Telegramie ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

Rosyjska propaganda atakuje kolejny kraj. Absurdalne słowa w TV

W programie Rossija 1 (publicznej stacji telewizyjnej Federacji Rosyjskiej) znów padły absurdalne tezy. Amerykańscy dziennikarze informują, że była...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

„Rosyjska dezinformacja przyjmuje niewiarygodne formy. (...) Najważniejszym celem wroga jest zdyskredytowanie działań Ukrainy podczas wojny. Do Mariupola przywieziono już specjalne »dekoracje« dla zagranicznych mediów – zebrane z okupowanych terenów fragmenty ukraińskiej amunicji oraz ludzi, którzy zostaną przedstawieni jako miejscowi naoczni świadkowie” – poinformował Tkaczenko.

Minister przypomniał, że udział w podobnych rosyjskich przedsięwzięciach byłby złamaniem ukraińskiego prawa.

Minister kultury Ukrainy do zagranicznych reporterów


„Nie można mówić o objazdach dla prasy w miejscach kontrolowanych przez wroga. Chciałbym przekazać kolegom dziennikarzom z zagranicy: przekraczanie granicy państwowej i działalność mediów na terytorium naszego kraju, w tym na obszarach okupowanych, są regulowane przez ustawodawstwo Ukrainy” – podkreślił szef resortu kultury. „Kreml organizuje dla zachodnich dziennikarzy wyjazdy np. do Mariupola. W ostatnim czasie brały w nich udział m.in. media z Niemiec i Francji, co relacjonowała rosyjska telewizja. Są to przedstawiciele niszowych tytułów, lecz ich obecność wystarczy, by w kremlowskiej telewizji zbudować propagandowy przekaz o »obiektywnych zachodnich reporterach, dążących do prawdy mimo panującej na Zachodzie cenzury«” – oceniła Katarzyna Chawryło, ekspertka warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej