RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amerykańscy naukowcy: Nie wolno mówić „otyli”. To rasizm

Otyłość to problem społeczny nie tylko w USA (fot. Pexels)
Otyłość to problem społeczny nie tylko w USA (fot. Pexels)

„Ludzie w większych ciałach” zamiast „otyli”. Naukowcy z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Illinois opublikowali raport, w którym sugerują wyrugowanie słowa „otyli”, mającego mieć konotacje... rasistowskie.

W średnim wieku trzeba spać siedem godzin

Siedem godzin to idealna długość snu dla osób w średnim wieku i starszych. Zbyt mało snu wiąże się z gorszą wydajnością poznawczą i kondycją...

zobacz więcej

W raporcie zatytułowanym „Problem piętna wagi i otyłofobii w zdrowiu publicznym” wskazano na „związek między rasizmem, wagą i zdrowiem”. Naukowcy kierowani przez Amandę Montgomery napisali, że zwalczanie otyłości bez zajmowania się podstawową przyczyną – przypisywaną rasizmowi – jest niesprawiedliwe.

Otyłość i różne cechy ciała zostały wykorzystane w argumentach o braku ucywilizowania, gdzie otyłości przypisuje się »niecywilizowane zachowanie«, podczas gdy szczupłość jest traktowana jako »bardziej postępowa«” – dowodzą badacze.

„Idea ta była utrzymywana w całych Stanach Zjednoczonych w XIX i XX wieku, aby usprawiedliwić niewolnictwo, rasizm i podział klasowy oraz kontrolować kobiety poprzez narzucanie »umiarkowania«. Ta ideologia utrwaliła politykę pożądania – gdzie szczupłość i biały kolor skóry zapewniają większy dostęp do kapitału społecznego, politycznego i kulturowego” – oceniono.

Dalej argumentuje się, że ​​wskaźnik masy ciała BMI mierzący zdrową wagę jest „wadliwy” i że „dowody naukowe pokazują, że diety nie działają”. „Jeśli celem jest znalezienie najbardziej etycznych i skutecznych strategii, aby osiągnąć optymalne zdrowie publiczne, musi istnieć alternatywa dla »otyłości« i podejścia skoncentrowanego na wadze oraz zmiany w rozumieniu piętna wagi jako kwestii sprawiedliwości społecznej” – apelują naukowcy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej