RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent zwołał naradę ws. sytuacji na Ukrainie i rozszerzenia NATO

Prezydent zwołuje naradę BBN(fot. KPRP)
Prezydent zwołuje naradę BBN(fot. KPRP)

Prezydent Andrzej Duda zwołał na czwartek naradę z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów ws. sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

USA: Pomimo negocjacji Turcja nadal wetuje wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO

Mimo negocjacji z USA Turcja obstaje przy swoim stanowisku, by na razie zablokować proces przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO – powiedział...

zobacz więcej

– Ze strony Polski mogę jasno i klarownie zadeklarować, że Polska wyrazi zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji w możliwie szybkim terminie. Gdy tylko rozpoczną się właściwe procedury zostanie skierowany wniosek do polskiego Sejmu, aby wyrazić zgodę na wejście Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Prezydent Andrzej Duda będzie obserwował współdziałanie wojsk z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji i Szwecji, w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 2 w czwartek wczesnym popołudniem. Ćwiczenia odbędą się w okolicach Nowogrodu koło Łomży. Pododdziały będą ćwiczyć forsowanie rzeki Narew.

Prezydent spotka się z żołnierzami


Prezydent weźmie też udział w nieformalnym spotkaniu z żołnierzami. Ćwiczenia będzie obserwował również mister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

DEFENDER-Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, którego celem jest budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej