RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poleciały głowy. Kreml utrącił dwóch wysokich rangą dowódców

Od lewej: Igor Osipow i Siergiej Kisiel (fot. arch.PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN, Wikimedia Commons)
Od lewej: Igor Osipow i Siergiej Kisiel (fot. arch.PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN, Wikimedia Commons)

Potężne kłopoty Rosji w wojnie na Ukrainie pogłębia jeszcze rozpowszechniona w jej siłach zbrojnych kultura unikania odpowiedzialności – ocenia brytyjskie ministerstwo obrony. Jak wskazują analitycy, Kreml odsunął w ostatnim czasie co najmniej dwóch wysokich rangą dowódców za niepowodzenia na polu bitwy. Jeden z nich kierował elitarną gwardią, drugi – dowodził Flotą Czarnomorską.

Amerykanie zakpili z Rosjan. Pokazali, jak wygląda „mokra robota” na Wiśle

Nie milkną echa bitwy pod Biłohoriwką i potężnej klęski Rosjan. Jej symbolem stały się zdjęcia rozbitej w pył przez Ukraińców przeprawy armii...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„W ostatnich tygodniach Rosja zwolniła wysokich rangą dowódców, którzy, jak uznano, słabo spisali się podczas początkowej fazy inwazji na Ukrainę. Generał porucznik Siergiej Kisiel, który dowodził elitarną 1. Gwardyjską Armią Pancerną, został zawieszony za niezdobycie Charkowa. Wiceadmirał Igor Osipow, który dowodził rosyjską Flotą Czarnomorską, prawdopodobnie również został zawieszony po zatopieniu krążownika Moskwa w kwietniu” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jeden się ostał, ale Putin chyba już go nie lubi


Zdaniem Brytyjczyków szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow prawdopodobnie pozostaje na stanowisku, ale „nie jest jasne, czy cieszy się zaufaniem prezydenta Putina”.

„W rosyjskim systemie wojskowym i bezpieczeństwa prawdopodobnie przeważa kultura tuszowania i zrzucania odpowiedzialności na innych. Wielu urzędników zaangażowanych w inwazję na Ukrainę będzie prawdopodobnie w coraz większym stopniu rozpraszanych przez wysiłki mające na celu uniknięcie osobistej winy za niepowodzenia operacyjne Rosji. To prawdopodobnie jeszcze bardziej obciąży rosyjski scentralizowany model dowodzenia i kontroli, ponieważ oficerowie coraz częściej starają się pozostawiać kluczowe decyzje swoim przełożonym. W takich warunkach Rosji trudno będzie odzyskać inicjatywę” – wskazuje MON Wielkiej Brytanii. Zobacz także: Tak Francja zaopatrywała Kreml. Dron wyprodukowano w lutym 2022 r. [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej