RAPORT

Pogarda

Ukraińscy żołnierze z Azowstalu trafili do rosyjskiego aresztu

Bronili Azowstalu aż 82 dni (fot. EPA/ALESSANDRO GUERRA  PAP/EPA)
Bronili Azowstalu aż 82 dni (fot. EPA/ALESSANDRO GUERRA PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Rosjanie przewieźli do aresztu śledczego w Taganrogu w obwodzie rostowskim 89 ukraińskich żołnierzy. To wojskowi ewakuowani z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu – poinformował niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na lokalny serwis 161.ru.

Dlaczego Putin zgodził się na porozumienie ws. Azowstalu? Jest odpowiedź

Ukraina i Rosja zawarły porozumienie w ramach kapitulacji zakładów Azowstal. Co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi wojskowymi pod eskortą...

zobacz więcej

„Przywieźli do nas 89 osób, praktycznie wszyscy to żołnierze. Na razie znajdują się w Taganrogu, ale będą rozdzielani do różnych miejsc w Rosji. Część z nich pozostanie w obwodzie rostowskim, ci wojskowi mają teraz istotne znaczenie w kontekście wymiany (porozumienia z Kijowem, na mocy którego doszłoby do wymiany ukraińskich żołnierzy na rosyjskich jeńców wojennych)” – poinformowało źródło w rosyjskich strukturach siłowych.

„Ewakuowani żołnierze należący do pułku Azow będą sądzeni w Sądzie Wojskowym Południowego Okręgu Wojskowego Rosji” – dodano.

Zobacz także:   CNN o tajnych analizach NATO: Ukraina ma szanse odbić Krym

Inny rozmówca rostowskich mediów, którego wypowiedź przekazała Meduza, zdementował wcześniejsze doniesienia o rzekomym umieszczeniu żołnierzy z Mariupola w areszcie śledczym w Rostowie nad Donem.

Rosyjskie ministerstwo obrony nie skomentowało informacji o przewiezieniu obrońców Azowstalu do aresztu w Taganrogu.

Dojdzie do wymiany?


W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych.

CNN o tajnych analizach NATO: Ukraina ma szanse odbić Krym

Jak informuje amerykańska stacja CNN, państwa NATO nie spodziewają się w najbliższych tygodniach zmian na froncie ukraińsko-rosyjskim. Eksperci...

zobacz więcej

211 ewakuowanych przewieziono do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Rosyjska Duma Państwowa chce zablokować możliwość takiej wymiany, o czym we wtorek poinformował jej przewodniczący Wiaczesław Wołodin.

Zobacz także:   Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, pozostawał dotąd ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy.

Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej