RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szydło: Problem z KPO został wygenerowany pod wpływem europosłów opozycji

Beata Szydło (fot. arch. PAP/Łukasz Gągulski)
Beata Szydło (fot. arch. PAP/Łukasz Gągulski)

Polityczna nagonka Komisji Europejskiej na Polskę w sprawie KPO została wygenerowana pod wpływem posłów PO i Lewicy – podkreśliła w czwartek europosłanka PiS Beata Szydło.

Kiedy środki z KPO trafią do Polski? Minister Buda podał termin [WIDEO]

Formalny wniosek o przydział pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w lipcu tego roku – powiedział we wtorek w programie...

zobacz więcej

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE.

W Polskim Radiu 24 Szydło oceniła, że problem z wypłatą Krajowego Planu Odbudowy wystąpił pod wpływem posłów opozycji w Parlamencie Europejskim.

– Ten problem, który w tej chwili mamy z KPO, został wygenerowany w dużym stopniu przez samą Komisję Europejską, która pod wpływem, niestety, posłów z PO, Lewicy (...) taką polityczną nagonkę na Polskę zrobiła – zaznaczyła była premier.

Odnosząc się do negocjacji pomiędzy polskim rządem a KE w kwestii „kamieni milowych” zaznaczyła, że polski rząd „stara się szukać kompromisu” i „wykazuje się bardzo dużą otwartością”. Europosłanka wyraziła nadzieję, że „Komisja Europejska dotrzyma słowa” w sprawie do odblokowania środków z KPO w momencie, w którym Polska osiągnie wynegocjowane „kamienie milowe”.

Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała 11 maja, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

W programie „Minęła 9” politycy rozmawiali o Krajowym Planie Odbudowy. Poseł PO zarzucił rządzącym, że blokują Polakom unijne środki. W odpowiedzi...

zobacz więcej

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o KPO przypomniał, że zespoły negocjacyjne ze strony Polski i Brukseli „dogadały się, jeżeli chodzi o kwestię kamieni milowych”, czyli treści reform, które należy wprowadzić.

– Do końca czerwca musimy te reformy wdrożyć. Później Komisja Europejska, tak jak jest to w procedurze, w lipcu i sierpniu ocenia wdrażanie reform we wszystkich krajach w KPO i wypłaca transze we wrześniu. Taki jest harmonogram działań KE w tym zakresie – mówił.

Jak dodał, warunkiem wypłaty środków unijnych jest zrealizowanie kamieni milowych.

Dopytywany czy reformy zostaną zrealizowane, Müller odparł: „Po to się zobowiązywaliśmy, żeby je zrealizować”. – Ustawa o SN jest teraz w Sejmie i ona zostanie przyjęta – zadeklarował.

Projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę, nad którym pracuje Sejm przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

„Jesteśmy przedmiotem szantażu”. Ziobro: Pieniądze z KPO należą się Polsce jak kość psu

Przez ostatnie miesiące jesteśmy przedmiotem szantażu w sprawie uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy; pieniądze z KPO należą się Polsce jak...

zobacz więcej

Zgodnie z projektem w SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Projekt ma wprowadzić także instytucję „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”.

Nowe przepisy umożliwią też wznowienie postępowań sędziom, którym Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet lub stwierdziła odpowiedzialność dyscyplinarną na podstawie zarzutów dotyczących wydanego orzeczenia. Na złożenie wniosku w tej sprawie sędziowie będą mieli sześć miesięcy, a sprawy te rozpatrzy Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej