RAPORT

Wojna na Ukrainie

Adamczyk ostro o pieniądzach z UE na uchodźców: Żenująco niskie kwoty

Polska przyjęła ponad 3,4 mln uchodźców z Ukrainy (fot.  PAP/Vitaliy Hrabar)
Polska przyjęła ponad 3,4 mln uchodźców z Ukrainy (fot. PAP/Vitaliy Hrabar)

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że kwota zaoferowana przez Unię Europejską krajom przyjmującym uchodźców z Ukrainy jest żenująco niska. Polska, Rumunia, Węgry, Słowacja i Czechy mają otrzymać w sumie 248 mln euro na pokrycie wydatków związanych ze wsparciem dla Ukraińców.

Kto zapłaci za nowy Campus Trzaskowskiego? „Z radością przyjmiemy pieniądze Sorosa”

Na przełomie sierpnia i września Rafał Trzaskowski organizuje drugą edycję Campusu Polska Przyszłości. Choć nie wiadomo, kto finansował...

zobacz więcej

Minister przypomniał, że Polska ubiegała się o 11 mld euro wsparcia, a kwota ta miała de facto pomóc także Ukrainie. Wskazał, że środki unijne nie będą zasileniem krajowych budżetów, ale faktyczną pomocą dla uchodźców.

– To jest wsparcie dla Ukrainy i dlatego jest to żenujące, że z jednej strony w retoryce przywódców państw Unii Europejskiej pojawiają się hasła i słowa „pomóżmy Ukrainie”, a kiedy przychodzi co do czego, okazuje się, że zapomnieli portfela - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

248 mln euro dla pięciu państw


Komisja Europejska podjęła decyzję o udostępnieniu 248 mln euro 5 państwom członkowskim – Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom – które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców.

„Państwa członkowskie mogą wykorzystać te fundusze, aby zapewnić natychmiastową pomoc, taką jak żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, jednocześnie zwiększając swoją zdolność do zarządzania zewnętrznymi granicami UE” – czytamy w komunikacie Komisji.

Od początku rosyjskiej agresji z Ukrainy do Polski dotarło 3 mln 442 tys. osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej