RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wyprzedaż Polski. Rząd PO sprywatyzował 950 spółek

Donald Tusk - 2013 rok (fot. EPA/JULIEN WARNAND, PAP/EPA)
Donald Tusk - 2013 rok (fot. EPA/JULIEN WARNAND, PAP/EPA)

Gdy Platforma Obywatelska rządziła Polską, doszło do potężnej wyprzedaży spółek Skarbu Państwa. W 2007 roku Donald Tusk i koalicja PO-PSL przejmowali stery w kraju, a państwo miało udziały w 1343 przedsiębiorstwach. Gdy osiem lat później oddawali władzę, państwowych firm było zaledwie 393.

CNN o tajnych analizach NATO: Ukraina ma szanse odbić Krym

Jak informuje amerykańska stacja CNN, państwa NATO nie spodziewają się w najbliższych tygodniach zmian na froncie ukraińsko-rosyjskim. Eksperci...

zobacz więcej

Donald Tusk przekonuje w ostatnich dniach, że za jego rządów majątek państwa nie był wyprzedawany. Stwierdził nawet, że „kiedy był premierem, nie sprzedaliśmy Rosjanom ani centymetra firm energetycznych”.

Zobacz także:   Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

Tymczasem jak ujawniono dzięki odtajnionej notatce, rząd PO-PSL planował sprzedać Rosjanom jedną z najważniejszych polskich firm, czyli Lotos. Zatrzymała ich dopiero fala społecznego oburzenia i przegrane głosowanie w Sejmie - zobacz   TUTAJ.

Rządowe dokumenty, a konkretnie sprawozdania ministerstwa skarbu wskazują, że gdy w 2007 r. PO przejmowała władzę od PiS, państwo miało udziały w 1 343 spółkach. W 2015 r. było ich już tylko 393.

Zobacz także:   „W poniedziałek informacja o prywatyzacjach ze szkodą dla Skarbu Państwa”

Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego wyprzedał zatem aż 950 spółek. Jak informowało oko.press, „Prawo i Sprawiedliwość w latach 2005–07 sprywatyzowało z kolei 88 spółek”, a w latach „2001-04 koalicja SLD-UP 130 spółek”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej