RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tak Francja zaopatrywała Kreml. Dron wyprodukowano w lutym 2022 r. [WIDEO]

Na nagraniu pokazano elementy wyposażenia rosyjskiego drona Orlan-10 (fot. FV/ Pavel Kashchuk)
Na nagraniu pokazano elementy wyposażenia rosyjskiego drona Orlan-10 (fot. FV/ Pavel Kashchuk)

Najnowsze

Popularne

Francuskie władze dotąd broniły się przed łamaniem unijnych sankcji na dostawy broni do Rosji, jednak najnowsze informacje wskazują na to, że podzespoły znad Sekwany są powszechne w broni wykorzystywanej do wojny na Ukrainie. Ukraiński youtuber Pasza Kaszczuk opublikował film, na którym pokazuje demontaż części rosyjskiego drona Orlan-10, wyposażonego w kamerę termowizyjną z matrycą francuskiej firmy Lynred. Co ciekawe, broń wyprodukowano w lutym 2022 r.

Napisał to na niebie. Antywojenne przesłanie Polaka podbija sieć

W powietrzu spędził cztery godziny, z czego ponad dwie na tworzeniu podniebnego przesłania. Efekt? Mówi o tym cały świat. Polski pilot nad naszymi...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Przypomnijmy – Unia Europejska po ataku Rosji na Krym wprowadziła (w 2014 roku) embargo na sprzedaż broni dla Federacji Rosyjskiej. Francuzi niespecjalnie przejmowali się jednak sankcjami. W marcu ujawniono, że Paryż nadal handlował z Władimirem Putinem, choć nie tylko.

Nie tylko Francja. Kto w Europie zbroił Putina?


Na liście eksporterów stworzonej przez Investigate Europe znalazły się także: Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania. Kontrakty opiewały na kilkaset milionów euro.

Portal śledczy Disclose wskazywał, że wartość francuskiego sprzętu dla Rosji szacowana jest na 152 mln euro. Kto podejmował decyzje – pisaliśmy w tym artykule.

Przejęli rosyjskiego drona Orlan-10


Codziennie ukraińska armia chwali się kolejnymi sukcesami na polu bitwy i w powietrzu. Udało się im przejąć także jeden z najnowszych modeli bezzałogowego statku powietrznego Orlan-10. Dron „schwytano” w stanie niemal nienaruszonym, co pozwoliło przyjrzeć się jego wnętrzu. Sprzęt wyprodukowano w lutym 2022 r.

Broń z Polski robi furorę. Fenomen systemów Piorun i Warmate

„Polska bez najmniejszych wątpliwości należy do najlepszych przyjaciół i sojuszników Ukrainy. Wsparcie waszego kraju jest czymś wyjątkowym, a...

zobacz więcej

Pasza Kaszczuk, twórca projektu infocar.ua oraz youtubowego kanału o tej samej nazwie, na nagraniu zaprezentował demontaż elementów drona. Zwraca przy tym uwagę na kilka istotnych rzeczy, jak choćby lepsza jakość montażu w porównaniu z poprzednimi zestrzelonymi Orlan-10.

Matryca francuskiej firmy Lynred w rosyjskiej broni


W przeciwieństwie do starszych wersji wyposażono go jedynie w kamerę termowizyjną, która jest jednym z najważniejszych elementów drona. Jej głównym elementem jest z kolei matryca Lynred PICO640-046, wyprodukowana przez specjalizującą się w przetwornikach obrazu na podczerwień francuską firmę Lynred. „Ma ona certyfikat zgodności z normami wojskowymi MIL883, co pozwala na pracę w zakresie temperatur od -40 do +85 stopni Celsjusza i jest objęta 10-letnią gwarancją” – opisuje serwis gagadget.com. Francuski podzespół umożliwia wykrycie człowieka z odległości 700 metrów.

Całe nagranie Kaszczuk opublikował w mediach społecznościowych:


Zobacz także: Francja łamała unijne prawo? Milionowe kontrakty z Rosją

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej