RAPORT

Wojna na Ukrainie

CNN o tajnych analizach NATO: Ukraina ma szanse odbić Krym

Ukraińcy dzielnie się bronią. Przejdą do ofensywy? (fot. facebook.com/CinCAFU)
Ukraińcy dzielnie się bronią. Przejdą do ofensywy? (fot. facebook.com/CinCAFU)

Jak informuje amerykańska stacja CNN, państwa NATO nie spodziewają się w najbliższych tygodniach zmian na froncie ukraińsko-rosyjskim. Eksperci Sojuszu Północnoatlantyckiego uważają jednak, że Siły Zbrojne Ukrainy wkrótce mogą dysponować potencjałem, który umożliwi odbicie okupowanego przez Rosję Donbasu i Półwyspu Krymskiego.

Dlaczego Putin zgodził się na porozumienie ws. Azowstalu? Jest odpowiedź

Ukraina i Rosja zawarły porozumienie w ramach kapitulacji zakładów Azowstal. Co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi wojskowymi pod eskortą...

zobacz więcej

Przedstawiciel NATO, znający ustalenia wywiadu wojskowego, powiedział w środę amerykańskiej stacji CNN, że Sojusz nie oczekuje większych zdobyczy militarnych żadnej ze strony wojny na Ukrainie w najbliższych tygodniach.

Ocenił, że przez „pewien czas panować będzie zastój”.

Zobacz także:   Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

Dynamika konfliktu jest teraz, w ocenie NATO, znacząco bardziej korzystna dla Ukrainy, a dyskusje w Sojuszu toczą się wokół takich kwestii jak to, czy Ukraińcy będą w stanie odbić Krym lub zdobyte przez Rosjan terytoria w Donbasie – powiedział rozmówca CNN.

– Sądzę, że mogą to zrobić (...). Nie teraz, nie wkrótce, ale jeśli zdołają walczyć dłużej, to uważam, że tak – dodał przedstawiciel NATO.

Zatrzymać kryzys żywnościowy

ONZ: Szef WFP apeluje do Putina o odblokowanie ukraińskich portów

W obliczu perspektywy klęski głodu w Nowym Jorku na spotkaniu z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, szefa Światowego Programu...

zobacz więcej

CNN przekazała też, że administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża przygotowanego na eksport z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską.

„Stany Zjednoczone ściśle współpracują ze swoimi sojusznikami w celu znalezienia tras eksportu krytycznych dostaw zboża z Ukrainy" – informuje CNN.

Zobacz także:   Unijne kuluary. Legutko: Słyszymy, że Rosja musi wyjść z twarzą

Zauważa, że jest to trudna sprawa, dlatego też administracja USA wraz z międzynarodowymi partnerami analizuje „szeroki wachlarz możliwości bezpiecznego eksportu żywności koleją, morzem i powietrzem”.

Zdaniem dyplomatów kwestia ta będzie jednym z głównych tematów rozmów podczas spotkania w ONZ w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego, któremu w środę i czwartek w Nowym Jorku będzie przewodniczy sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej