RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zaczyna się od wysypki. Małpia ospa w kolejnych europejskich państwach

Małpia ospa wywołała alarm w Europie (fot. BSIP/UIG Via Getty Images)
Małpia ospa wywołała alarm w Europie (fot. BSIP/UIG Via Getty Images)

Ponad 10 europejskich państw potwierdziło odnotowanie zakażeń małpią ospą na swoim terytorium. Europa została postawiona w stan gotowości w połowie maja po tym, jak pierwsi alarm podnieśli Brytyjczycy. Czym jest małpia ospa i jakie są objawy infekcji? Początkowo służby medyczne apelowały do homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn, wskazując, że istnieją dowody na możliwość zwiększonej transmisji w tych grupach – informowała Agencja Reutera. Eksperci podkreślają jednak, że nie można etykietować tego wirusa jako „choroby gejów”, bowiem rozprzestrzenia się niezależnie od orientacji seksualnej.

Nowa broń na wojnie bakterii z wirusami

Życie, poza kooperacją i symbiozą, to także drapieżnictwo i pasożytnictwo. Prostą konsekwencją skomplikowanych relacji ekologicznych na naszej...

zobacz więcej

Artykuł został zaktualizowany o nowe statystyki i komentarz ekspertów co do możliwości transmisji wirusa.

Małpia ospa, łagodna infekcja wirusowa, występuje endemicznie w krajach afrykańskich: Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga i w Nigerii. Przypadki zakażeń wykryto w ostatnich tygodniach w 20 innych krajach, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji, a w piątek także w Finlandii.

Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że około 200 potwierdzonych przypadków zachorowania na małpią ospę wykryto do tej pory poza krajami, w których dotychczas zwykle ta choroba się rozprzestrzeniała.

Jakie są objawy małpiej ospy?


Małpia ospa to stosunkowo rzadka infekcja wirusowa podobna do ospy ludzkiej, choć łagodniejsza. Po raz pierwszy odnotowano ją w Demokratycznej Republice Konga w latach 70. Dotąd małpia ospa nie występowała w tej skali w Europie, ograniczając się głównie do Afryki Zachodniej.

Już nie COVID-19 czy grypa. Ekspert ostrzega: Wielu pacjentów w ciężkim stanie

W ostatnich trzech miesiącach trafiło do mnie wielu pacjentów w ciężkim stanie zakażonych wirusem paragrypy, a nie z COVID-19 czy grypą – ostrzega...

zobacz więcej

Objawy to gorączka, bóle głowy i wysypki skórne zaczynające się na twarzy i rozprzestrzeniające się na resztę ciała. Nie jest szczególnie zakaźna między ludźmi – wskazują hiszpańskie władze sanitarne, cytowane przez Agencję Reutera. Odnotowano jednak kilka przypadków ciężkich zachorowań.

Apelują do społeczności LGBT


Jak podawała w połowie maja Agencja Reutera, według Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) cztery z zarażonych początkowo osób w Wielkiej Brytanii określiło się jako osoby biseksualne lub homoseksualne. Służby twierdziły, że są dowody wskazujące na możliwość transmisji w tej społeczności.

Gazeta „El Pais” cytuje szefową agencji zdrowia publicznego w regionie Madrytu, Elenę Andradas, która powiedziała, że „22 z 23 podejrzanych przypadków zgłosiło, że w ostatnich tygodniach uprawiało seks z innymi mężczyznami”. Portugalia nie ujawnia informacji na temat orientacji seksualnej chorych lub podejrzanych o zachorowanie na małpią ospę.

Także WHO 21 maja wskazywała, że wiele osób, u których zdiagnozowano małpią ospę, to mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami – choć nie wszyscy. W przestrzeni medialnej zaczęły pojawiać się więc sugestie, że małpia ospa może być przenoszona drogą płciową.

Eksperci: Małpia ospa nie jest chorobą gejów


To jednak nieprawda. Wirus rozprzestrzenia się zazwyczaj poprzez bliski kontakt fizyczny, ale może on mieć zarówno charakter seksualny, jak i nieseksualny – podkreśla Agencja Reutera, weryfikując pojawiające się fałszywe pogłoski.

Chociaż można się nią zarazić przez bliski kontakt podczas stosunku płciowego, można się nią również zarazić przez dotykanie materiałów używanych przez osobę zakażoną, jej kaszel czy kichanie lub inny kontakt fizyczny.

Zobacz także: Świńskie serce wszczepione umierającemu było zakażone wirusem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej