RAPORT

Wojna na Ukrainie

ONZ: Szef WFP apeluje do Putina o odblokowanie ukraińskich portów

Sekretarz Genergalny ONZ i sekretarz stanu USA na spotkaniu dot. bezpieczeństwa żywnościowego (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
Sekretarz Genergalny ONZ i sekretarz stanu USA na spotkaniu dot. bezpieczeństwa żywnościowego (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

W obliczu perspektywy klęski głodu w Nowym Jorku na spotkaniu z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, szefa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Davida Beasleya i sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dyskutowano o pilnej potrzebie przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża. – Chodzi o najbiedniejszych z biednych, którzy są na skraju śmierci głodowej – oświadczył Beasley, który kieruje programem Narodów Zjednoczonych zapewniającym żywność dla około 125 mln ludzi. 50 proc. przeznaczonych na ten cel zbóż pochodzi z Ukrainy.

Morze Azowskie będzie martwe? „Zagrożenie po bombardowaniach Azowstalu”

Bombardowanie Azowstalu może skutkować katastrofą ekologiczną na skalę światową – poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na...

zobacz więcej

Rosja napada na Ukrainę – RAPORT

Przemawiając na spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa żywnościowego ONZ w Nowym Jorku, którego gospodarzem był amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, Guterres zaapelował do Rosji o umożliwienie „bezpiecznego i pewnego eksportu zboża przechowywanego w ukraińskich portach” i by rosyjska żywność i nawozy miały „pełny i nieograniczony dostęp do światowych rynków”.

Ukraina eksportowała większość towarów przez porty morskie, ale od czasu inwazji Rosji jest zmuszona do eksportu koleją lub przez małe porty naddunajskie.

Inwazja Rosji na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost światowych cen zbóż, olejów spożywczych, paliw i nawozów, a Guterres ostrzegł, że pogorszy to sytuację żywnościową, energetyczną i ekonomiczną w ubogich krajach.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Zagrożone są dziesiątki milionów ludzi, którzy znajdą się na granicy zagrożenia braku bezpieczeństwa zaopatrzenia w żywność, a następnie niedożywienia, masowego głodu i klęski głodu, co może doprowadzić do kryzysu trwającego przez lata” – oświadczył Guterres.

Dobra rosyjskich oligarchów zamrożone. Czy Sardynia splajtuje?

Włoska wyspa Sardynia straci w 2022 roku 220 tys. rosyjskich wczasowiczów i 20 proc. dochodów pochodzących z wybrzeża Costa Smeralda („Szmaragdowe...

zobacz więcej

Rosja i Ukraina wspólnie odpowiadają za prawie jedną trzecią światowych dostaw pszenicy. Ukraina jest również głównym eksporterem kukurydzy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i rzepakowego.

Rosja i Białoruś, która wsparła Moskwę w wojnie na Ukrainie, odpowiadają za ponad 40 proc. światowego eksportu potażu, składnika wykorzystywanego do celów rolniczych.

Blinken powiedział, że Rosję trzeba zmusić do stworzenia korytarzy, którymi żywność i inne niezbędne do życia produkty będą mogły bezpiecznie opuścić Ukrainę drogą lądową lub morską.

– Szacuje się, że w silosach na Ukrainie jest ok. 22 mln ton zboża. Żywność, która mogłaby natychmiast trafić do potrzebujących, gdyby tylko mogła opuścić kraj – powiedział Blinken.

Według ONZ 36 krajów, w tym niektóre z najbiedniejszych i najbardziej narażonych krajów świata (Liban, Syria, Jemen, Somalia i Demokratyczna Republika Konga) importuje ponad połowę pszenicy z Rosji i Ukrainy. Zdaniem Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych zjawisko głodu na świecie osiągnęło nowy rekord.

„W ciągu zaledwie dwóch lat liczba osób zagrożona brakiem bezpieczeństwa żywnościowego podwoiła się ze 135 mln przed pandemią do 276 mln obecnie”. Ponad pół miliona osób jest zagrożonych śmiercią głodową – pięć razy więcej niż w 2016 r. Jako przyczyny tej sytuacji wymienił pandemię, kryzys klimatyczny i ostatecznie rosyjską inwazję na Ukrainę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej