RAPORT

Wojna na Ukrainie

USA: Pomimo negocjacji Turcja nadal wetuje wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wita szefa MSZ Turcji Mevluta Cavusoglu (fot. PAP/EPA/Hannibal Hanschke / POOL)
Sekretarz stanu USA Antony Blinken wita szefa MSZ Turcji Mevluta Cavusoglu (fot. PAP/EPA/Hannibal Hanschke / POOL)

Mimo negocjacji z USA Turcja obstaje przy swoim stanowisku, by na razie zablokować proces przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO – powiedział przedstawicielom tureckich mediów w środę wieczorem w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

Prezydent Chorwacji grozi wetem w sprawie rozszerzenia NATO

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović oświadczył w środę, że zgoda jego kraju na wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO musi być powiązana ze...

zobacz więcej

Rosja napada na Ukrainę – RAPORT

Zasadniczo jednak Cavusoglu ocenił rozmowy ze swoim amerykańskim kolegą jako „niezwykle pozytywne”. Według tureckiego dyplomaty amerykański sekretarz stanu uznał obawy Turcji za uzasadnione.

Turcja do tej pory uzasadniała swoje stanowisko rzekomym wsparciem Finlandii i Szwecji dla Kurdyjskiej Partii Robotniczej PKK i kurdyjskiej milicji YPG w Syrii. Turcja postrzega YPG jako syryjski odłam PKK, która w Turcji, Europie i USA uważana jest za organizację terrorystyczną. Turcja prowadzi działania przeciwko YPG w północnej Syrii, która w USA i Europie nie jest uznawana za organizację terrorystyczną.

PKK od 1984 roku prowadzi powstanie przeciwko państwu tureckiemu, w którym zginęły dziesiątki tysięcy ludzi.

W Nowym Jorku Cavusoglu po raz kolejny oskarżył Finlandię i Szwecję o wspieranie organizacji terrorystycznych, a ponadto zarzucił Szwecji dostarczanie broni dla YPG.

Zobacz także: Mocne zarzuty wobec kanclerza Niemiec. „Celowo opóźnia dostawy broni dla Ukrainy”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej