RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ambasador Melnyk: Wejście Ukrainy do NATO powstrzymałoby Putina od użycia broni jądrowej

Obecność Ukrainy w NATO powstrzymałoby Władimira Putina od użycia broni jądrowej(fot. Contributor/Getty Images)
Obecność Ukrainy w NATO powstrzymałoby Władimira Putina od użycia broni jądrowej(fot. Contributor/Getty Images)

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk uważa, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego mogłoby nastąpić równie szybko, jak w przypadku Szwecji i Finlandii. Dyplomata w wywiadzie, który ukaże się w czwartek w gazetach niemieckiej grupie medialnej Funke, stwierdził, że obecności jego kraju w strukturach NATO powstrzymałoby rosyjskiego prezydenta Władimira Putina od użycia broni jądrowej.

Ukraiński wywiad: Rosjanie robią naloty na kolekcjonerów i antykwariuszy

Okupanci rabują muzea i prywatne kolekcje w regionie Chersonia, a skradzione towary są wywożone na okupowany Krym – alarmuje Główny Zarząd Wywiadu...

zobacz więcej

Rosja napada na Ukrainę – RAPORT

„Gdyby Ukraina była w Sojuszu, ryzyko wojny jądrowej byłoby mniejsze. Wówczas Putin wiedziałby, że gdyby Ukraina zostałaby zaatakowana bronią jądrową, on musiałby liczyć się z odwetem nuklearnym. To by go powstrzymało” – oświadczył Melnyk.

Ukraiński dyplomata stwierdził, że członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej jest możliwe w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Obecnie naszym głównym celem jest uzyskanie statusu kandydata. Następnie można rozpocząć proces negocjacji. To jest ważna decyzja polityczna”, powiedział Melnyk i zaapelował do niemieckiego rządu, aby „odegrał zasadniczą rolę w tym historycznym procesie”.

Ukraiński ambasador, który jest często krytykowany za „cięty” język, podkreślał, że nie chce nikogo obrazić, ale „czasami nie ma innego wyjścia jak bycie retorycznie obraźliwym, a nawet prowokacyjnym”.

Melnyk wyraził zdumienie, że decyzja o dostarczeniu ciężkiego uzbrojenia była wielokrotnie przekładana. Dyplomata wyraził wdzięczność niemieckiemu narodowi za przyjęcie około 700 tys. ukraińskich uchodźców, ale stwierdził, że właśnie ci ludzie, którzy pomagają ukraińskim uchodźcom i znają ich tragiczne losy, musieli czuć się zażenowani i zadawali sobie pytanie: „Dlaczego rząd niemiecki nie robi wystarczająco dużo, by powstrzymać tę barbarzyńską wojnę prowadzoną przez Rosję?”.

Zobacz także: Moskwa wydala kanadyjskie media. Jest odpowiedź premiera Kanady

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej