RAPORT

Wojna na Ukrainie

Londyn: 13-latek aresztowany za rozprzestrzenianie materiałów o charakterze islamistycznym

13-latek został aresztowany w zachodnim Londynie pod zarzutem rozpowszechniania materiałów terrorystycznych (fot. Richard Baker / In Pictures via Getty Images)
13-latek został aresztowany w zachodnim Londynie pod zarzutem rozpowszechniania materiałów terrorystycznych (fot. Richard Baker / In Pictures via Getty Images)

Trzynastoletni chłopiec został aresztowany w zachodnim Londynie pod zarzutem rozpowszechniania w internecie materiałów terrorystycznych o charakterze islamistycznym – poinformowała w środę brytyjska policja.

„Bądźcie jak Polska”. Tarczyński pokazał w PE dane

W środę w Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata nt. stanu praworządności w Polsce. Nie cieszyła się ona jednak wielkim zainteresowaniem...

zobacz więcej

Do aresztowania doszło we wtorek w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie udostępniania w internecie treści islamistycznych. Nastolatek został zwolniony z aresztu za kaucją, ale w połowie czerwca musi się stawić na przesłuchanie.

– Chociaż nadal bardzo rzadko zdarza się, aby tak młoda osoba została aresztowana za przestępstwo o charakterze terrorystycznym, w ostatnim czasie zaobserwowaliśmy niepokojący wzrost liczby nastolatków wciągniętych w działalność terrorystyczną. To konkretne śledztwo jest nadal w toku, ale współpracujemy też ściśle z wieloma partnerami, aby chronić i odciągać młodych ludzi od ekstremizmu i terroryzmu – powiedział Richard Smith, szef wydziału antyterrorystycznego londyńskiej policji.

Chłopiec jest jedną z najmłodszych osób aresztowanych w Wielkiej Brytanii w związku z terroryzmem. W lutym 2021 r. skazano na dwa lata pobytu w domu poprawczym nastolatka, który stał na czele grupy neonazistowskiej, a przestępstwo o charakterze terrorystycznym popełnił również w wieku 13 lat, zaś w lipcu zeszłego roku innego 13-latka aresztowano za posiadanie materiałów, które mogą być przydatne dla terrorystów.

Zobacz także: Ataki nożowników w Marsylii. Wczoraj w szkole, dziś w galerii handlowej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej