RAPORT

Wojna na Ukrainie

Moskwa wydala kanadyjskie media. Jest odpowiedź premiera Trudeau

Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images))
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images))

Decyzja Putina, by wydalić kanadyjskie media z Moskwy jest próbą uciszenia ich przed przedstawianiem faktów i jest niedopuszczalna – napisał na Twitterze premier Kanady Justin Trudeau. Władze Rosji nakazały w środę zamknięcie moskiewskich biur publicznego kanadyjskiego nadawcy CBC. Dziennikarzom odebrano wizy i akredytacje.

Kanada wycofa z Ukrainy rodziny dyplomatów

Rząd Kanady zdecydował o wycofaniu z Ukrainy rodzin swoich dyplomatów ze względu na rosnące napięcie w związku z agresywnymi działaniami Rosji...

zobacz więcej

Moskwa zakazała w środę publicznemu nadawcy CBC działalności na terenie Rosji. Odniósł się do tego premier Kanady.

„Decyzja Putina o wydaleniu kanadyjskich mediów z Moskwy jest próbą uciszenia ich przed przedstawianiem faktów i jest niedopuszczalna. Dziennikarze muszą być w stanie bezpiecznie pracować – (muszą być) wolnymi od cenzury, zastraszania i ingerencji. To jest coś, za czym Kanada zawsze będzie się wstawiać” – napisał na Twitterze Justin Trudeau.

Stacja poinformowała, że „CBC jest świadoma tych wydarzeń i gromadzi informacje”.

W cytowanym przez media stanowisku MSZ Rosji zaznaczono, że Moskwa podjęła działania „odwetowe” za „rusofobiczne” kroki władz Kanady.

We wtorek parlament Kanady zaczął prace nad ustawą, która zakaże wjazdu na terytorium kraju ponad 1000 Rosjanom, w tym prezydentowi Władimirowi Putinowi, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Zobacz także: Premier Kanady na Ukrainie. Wizyta nie była zapowiadana


Dwa miesiące temu regulator kanadyjskiego rynku telekomunikacyjnego, Canadian Radio-Television and Telecommunications Commission, nakazał usunięcie rosyjskich programów RT i RT France z oferty kanadyjskich sieci kablowych, uznając utrzymywanie dostępności RT za sprzeczne z kanadyjskimi standardami. W kwietniu władze rosyjskie nałożyły sankcje na 61 Kanadyjczyków, w tym część pracowników CBC, zakazując im wjazdu do Rosji. Wcześniej w Rosji wprowadzono przepisy o karze do 15 lat więzienia za rozpowszechnianie „fake newsów” i już wówczas część zachodnich redakcji, w tym CBC, wycofała swoich dziennikarzy i zaprzestała relacjonowania z Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej