RAPORT

Pogarda

Dobra rosyjskich oligarchów zamrożone. Czy Sardynia splajtuje?

Jachty w Porto Cervo na Sardynii (fot. Shutterstock)
Jachty w Porto Cervo na Sardynii (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Włoska wyspa Sardynia straci w 2022 roku 220 tys. rosyjskich wczasowiczów i 20 proc. dochodów pochodzących z wybrzeża Costa Smeralda („Szmaragdowe Wybrzeże”), znanego z ośrodka żeglarstwa i sportów wodnych oraz uzdrowiska – podaje portal panorama.it. Wpływ na to mają sankcje nałożone na rosyjskich oligarchów w związku z inwazją Rosji na Ukrainie.

„Architekt Putina” pod lupą włoskiej prokuratury. Skonfiskowano m.in. płótna Picassa

Prokuratura w Brescii wpisała do rejestru podejrzanych Lanfranco Cirillę, znanego jako „architekta Putina” oraz 44 oligarchów rosyjskich. 63-latek...

zobacz więcej

Przez wiele lat Sardynia, a w szczególności Costa Smeralda było ulubionym miejscem rosyjskich milionerów, którzy mieli swój udział w rozwoju gospodarki włoskiej wyspy. Jak podkreśla portal panorama.it, Rosjanie wydawali tam setki milionów euro na prywatne loty, jachty, wille, imprezy i usługi. Teraz w związku z zamrożeniem dóbr oligarchów po nałożeniu na nich sankcji przez UE nie mogą już korzystać z tych wszystkich luksusów.

Oligarchowie płacili miliony euro


„Rosjan, którzy przyjeżdżają na Sardynię, jest ok. 220 tys., ale nawet jeśli stanowią 2 proc. całej frekwencji strata ekonomiczna jest ogromna, ponieważ wydają ogromne sumy pieniędzy i dają pracę tysiącom osób, które teraz pracują bez wynagrodzenia” – powiedział Mirko Idili, sekretarz prowincjonalny Włoskiej Konfederacji Związków Zawodowych (CISL) w regionie Gallura.

Federacja Włoskich Stowarzyszeń Hotelarskich i Turystycznych na Sardynii oszacowała, że wyspa straci w lipcu i w sierpniu około 200 milionów euro. Oligarchowie jedynie za nadzór ich posiadłości wydają ponad milion 200 tys. euro rocznie.

Mieszkańcy Sardynii bez wypłat


Według CISL największe szkody ponoszą Sardyńczycy, którzy pracowali i pracują wyłącznie w willach i na jachtach rosyjskich milionerów, a którzy obecnie nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.

Zobacz także: Jacht rosyjskiego oligarchy zatrzymany


„Wille i wielkie posiadłości, które są w rękach firm powiązanych z rosyjskimi oligarchami, zapewniają płacę nie tylko na sezon, ale też na resztę roku z 14-nastką” – wyjaśniał sekretarz regionalnego oddziału CISL. Wskazał on też, że na jachcie może pracować nawet setka osób, a jeden oligarcha może posiadać ich nawet trzy lub cztery. „Na przykład Rosjanin Alisher Usmanow na terytorium zapewnia ponad 200 wypłat” – powiedział Idili włoskiemu portalowi.

Luksusowy jacht zacumowany w Toskanii. Należy do Putina?

Zacumowany w Marina di Carrara, w Toskanii, jacht o wartości 700 mln dolarów jest przedmiotem dochodzenia policji. Nie brak spekulacji, że może...

zobacz więcej

Jak dodał, pracownicy nadal wykonują swoje obowiązki bez otrzymywania wynagrodzenia. Chociaż majątki oligarchów zostały przejęte, to pracownicy muszą dbać o utrzymanie i obsługę techniczną. Jak zaznaczył sekretarz, „te osoby nie zostały zwolnione i jednocześnie nie jest możliwe, aby wypłacono im wynagrodzenie”. Zauważył on jednak, że niektórzy pozostali bez pracy po zwolnieniu ich przez lokalnych przedsiębiorców. „Na przykład w Porto Rotondo w willi Rosjanina odprawiono 10 ogrodników, ponieważ zewnętrzna spółka musiała ich zwolnić” – powiedział Idili.

Na problem gospodarki Sardynii powiązanej z pieniędzmi od Rosjan zwrócił też uwagę amerykańska gazeta „The Washington Post”. Jak podano, „co najmniej osiem willi rozmieszczonych na 10-milowym (16 km) odcinku Szmaragdowego Wybrzeża w północno-wschodniej Sardynii zostało zamrożonych przez włoski rząd, pozostawiając docelowych oligarchów – trzech rosyjskich miliarderów – odciętych od ustronnych zatoczek i plaż”.

Zobacz także: Współpracownicy Nawalnego: Superjacht zacumowany we Włoszech należy do Putina


Wskazano, że „dążenie do pozbawienia Rosjan ich europejskich własności i przywilejów pozostawia po sobie kilka dylematów”. Pracownicy, którzy dostawali nieraz wysokie napiwki, obecnie pozostają bez pracy. Jak zauważono, niektórzy programiści mieli nawet strony internetowe w języku rosyjskim. Teraz niewiadomo też, „jak zarządzać zamrożonymi własnościami”. Jak wskazuje „The Washington Post”, rosyjscy oligarchowie ulokowali „ponad 250 milionów dolarów w nieruchomościach”. „Wszystkie znajdują się obecnie w rękach państwa włoskiego i nie wiadomo, jak długo będą stały puste” – dodano.

Czy to superjacht Putina? „Szeherezada” oficjalnie zatrzymana przez Włochów

Władze Włoch dokonały oficjalnego aktu zatrzymania luksusowego jachtu „Szeherezada”, stojącego w porcie w Toskanii. Wcześniej pojawiły się...

zobacz więcej

Amerykańska gazeta zwraca uwagę, że „co najmniej dwa razy – w 2003 i 2008 roku rosyjski prezydent Władimir Putin gościł w pałacowym kompleksie ówczesnego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Wśród Rosjan podróże te pomogły zwiększyć popularność Sardynii”.

Według włoskiego rządu Rosjanie objęci sankcjami to Aleksiej Mordaszow, jedna z najbogatszych osób w Rosji oraz Dmitrij Mazepin, który do marca był prezesem i właścicielem firmy nawozowej Uralchem, i który posiadał sardyńską własność razem z synem – wskazał „The Washington Post”. Jak dodano, to Alisher Usmanow w przeciwieństwie do innych miliarderów każdego roku spędzał na Sardynii miesiące, a nie tylko tygodnie.

Amerykański dziennikach podał, że 68-letni Usmanow zaczął przyjeżdżać na Sardynię wkrótce po upadku Związku Radzieckiego, a kiedy zgromadził konstelację posiadłości, zyskał reputację hojnego bogacza”. Jak dodano, kupił kilka karetek dla gminy i sponsorował lokalną drużynę piłkarską. Na Sardynii spędził też wiele czasu podczas lockdownu wprowadzonego z powodu pandemii koronawirusa. Do tego, wykorzystywał sardyńskie wille do goszczenia rosyjskich elit.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej