RAPORT

Wojna na Ukrainie

Akt oskarżenia za zbrodnie wojenne podczas chorwackiej operacji „Burza” z 1995 r.

Serbska prokuratura oskarżyła Chorwatów o zbrodnie wojenne (fot. Jon Jones/Sygma via Getty Images)
Serbska prokuratura oskarżyła Chorwatów o zbrodnie wojenne (fot. Jon Jones/Sygma via Getty Images)

Serbska prokuratura, zajmująca się zbrodniami wojennymi, oskarżyła czterech oficerów chorwackiej armii, biorącym udział w operacji „Burza”, w wyniku której w 1995 roku Chorwację opuściło około 200 tys. Serbów – poinformowała w środę telewizja Nova.

Zbrodniarze spod Kijowa. Wg SBU namierzono blisko tysiąc rosyjskich żołnierzy

Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy udało się zidentyfikować 900 rosyjskich żołnierzy podejrzewanych o udział w zbrodniach przeciwko cywilom w obwodzie...

zobacz więcej

Oskarżonym zarzuca się wydanie rozkazu zbombardowania kolumny uciekających z Chorwacji serbskich cywilów, wskutek czego śmierć poniosło co najmniej 13 osób, w tym sześcioro dzieci.

Prokuratura podkreśliła, że chociaż oskarżeni nie są dostępni serbskim organom ścigania, „istnieją przesłanki świadczące o tym, że Chorwacja lub Bośnia i Hercegowina (na terytorium których doszło do bombardowania - PAP) rozpoczną postępowanie karne przeciwko sprawcom tej zbrodni”.

Operacja „Burza” była ostatnią ofensywą toczonej w latach 1991-95 wojny, którą Chorwaci określają „wojną o niepodległość”, kończącą przynależność tego państwa do Jugosławii. Zdaniem Zagrzebia operacja miała oczyścić z oddziałów paramilitarnych zamieszkałe przez Serbów obszary Chorwacji. Z kolei według Belgradu celem „Burzy” było wypędzenie z kraju obywateli narodowości serbskiej w celu utworzenia jednolitej narodowościowo Chorwacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej