RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sytuacja na Morzu Czarnym. „Okręty z 24 pociskami Kalibr gotowymi do odpalenia”

Na Morzu Czarnym stacjonują uzbrojone rosyjskie okręty (fot.  ALEXEI DRUZHININ / RUSSIAN PRESIDENTIAL PRESS AND INFORMATION OFFICE / HANDOUT/Anadolu Agency via Getty Images)
Na Morzu Czarnym stacjonują uzbrojone rosyjskie okręty (fot. ALEXEI DRUZHININ / RUSSIAN PRESIDENTIAL PRESS AND INFORMATION OFFICE / HANDOUT/Anadolu Agency via Getty Images)

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział w środę na briefingu, że w akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr.

Morze Azowskie będzie martwe? „Zagrożenie po bombardowaniach Azowstalu”

Bombardowanie Azowstalu może skutkować katastrofą ekologiczną na skalę światową – poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na...

zobacz więcej

– Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na wodach Morza Czarnego i Azowskiego nadal prowadzą działania zwiadowcze i tworzą wsparcie ogniowe dla oddziałów na kierunku nadmorskim – oświadczył Motuzjanyk.

Mówiąc o 24 „kalibrach” na jednostkach rosyjskich rzecznik ocenił, że okręty te są w stanie gotowości do użycia tych pocisków.

Przedstawiciel ministerstwa obrony powiedział, że resort posiada informacje o „ukrytej mobilizacji” w Rosji, angażowaniu najemników z tzw. prywatnych firm wojskowych i „werbowaniu byłych uczestników działań bojowych”. Motuzjanyk ocenił, że Rosja stara się teraz uzupełnić straty ponoszone na Ukrainie i poszukuje różnych opcji, by zaangażować jak najwięcej siły żywej do walk w Donbasie.

MON Ukrainy: Rosja prowadzi ukrytą mobilizację


– Wiemy, że bojownicy, którzy teraz walczą przeciwko Ukrainie na wschodzie, brali udział w działaniach bojowych w Syrii – powiedział rzecznik. Rosja prowadziła interwencję w Syrii, głównie siłami lotnictwa, od jesieni 2015 roku. Na briefingu Motuzjanyk powtórzył ocenę, że celem ofensywy rosyjskiej jest teraz „osiągnięcie pełnej kontroli nad obszarami obwodów donieckiego, ługańskiego i chersońskiego oraz zapewnienie trwałości korytarza lądowego z okupowanym Krymem”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej