RAPORT

Wojna na Ukrainie

MF: Rząd wznawia wspólne rozliczania się samotnych rodziców z dzieckiem

Rząd przekonuje, że samotni rodzice rozliczą się wspólnie z dzieckiem (fot. Shutterstock)
Rząd przekonuje, że samotni rodzice rozliczą się wspólnie z dzieckiem (fot. Shutterstock)

Wiceminister finansów Artur Soboń potwierdził, że rząd wznawia mechanizm wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dzieckiem. Podczas konferencji prasowej zaznaczył, że na temat zmian podatkowych pojawiły się ostatnio fałszywe doniesienia.

– Twierdzenie dzisiaj, że rząd PiS nie wznawia ponownie wspólnego rozliczenia się samotnych rodziców z dzieckiem, jest kłamstwem. Chcemy to rozwiązanie przywrócić od 1 stycznia tego roku. W praktyce oznacza to, że samotni rodzice rozliczą się z wspólnie z dzieckiem, ale nie będzie już ulgi zapisanej w Polskim Ładzie w kwocie 1,5 tysięcy złotych – wyjaśnił.

Wiceminister przekonywał, że oznacza to korzyść dla ponad pół miliona rodziców samotnie wychowujących dzieci - statystycznie rzędu 1525 złotych podatku rocznie - w stosunku do roku ubiegłego.

„Połowa dziecka”


Artur Soboń dodał, że w tym rozwiązaniu jest gradacja. – 1,5-krotność kwoty wolnej, czyli 45 tysięcy złotych dla osób samotnie wychowujących dzieci, dla osób wychowujących samotnie dzieci z niepełnosprawnością ulga wynosi dwukrotność kwoty wolnej, czyli 60 tysięcy złotych. Z kolei dla wdów i wdowców w ustawie jest dodatkowa kwota wolna wynosząca 75 tysięcy złotych – wyjaśniał.

Wiceminister dodał, że Senat nad projektem dotyczącym zmian w podatkach zajmie się 8 czerwca, czyli w ostatnim możliwym terminie. Odnosząc się do stanu gospodarki ocenił, że mamy zdrowe fundamenty, niskie bezrobocie, wysoki wzrost produkcji, dynamiczny wzrost gospodarczy i dobrą wymianę handlową.

Poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna” napisał, że mimo zapewnień Ministerstwa Finansów, rodzice samotnie wychowujący dzieci, stracą przy rozliczaniu ulgi na dziecko, a opiekun de facto rozliczy się „z połową dziecka”. A to za sprawą tego, że osoba taka „nie będzie już mogła, tak jak dotychczas, obliczać podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu”. Takie rozwiązanie obowiązuje w tzw. pełnych rodzinach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej