RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Koniec procesu żony Kalisza ws. jazdy po pijanemu. Pojawiła się... „kwestia obrony praworządności”

Obrońca oskarżonej powołał się na poglądy męża K. na „kwestie obrony praworządności” (fot. PAP/Marcin Kmieciński)
Obrońca oskarżonej powołał się na poglądy męża K. na „kwestie obrony praworządności” (fot. PAP/Marcin Kmieciński)

Najnowsze

Popularne

W Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza zakończył się proces przeciwko adw. Dominice K., żonie Ryszarda Kalisza. Została oskarżona o prowadzenie samochodu po pijanemu i narażenie syna na niebezpieczeństwo. Prokurator w mowie końcowej zażądał m.in. łącznej kary dwóch lat ograniczenia wolności i sześcioletniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów. Obrona wniosła o uniewinnienie.

Zarzut dla adwokata od „trumien na kółkach”. Miał spowodować śmiertelny wypadek

Mecenas Paweł K., nazywany „adwokatem od trumien na kółkach”, usłyszał zarzut spowodowania wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. Prawnik nie...

zobacz więcej

W środę w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza odbyła się ostatnia rozprawa przeciwko Dominice K., która nie stawiła się w sądzie. Żona Ryszarda Kalisza jest oskarżona o to, że w połowie 2019 roku prowadziła samochód w stanie nietrzeźwości. Wykonane na miejscu zdarzenia badanie wykazało 2,5 promila alkoholu.

Podczas środowej rozprawy został przesłuchany ostatni ze świadków oraz odczytane zostały wyjaśnienia świadka - policjanta, który nie stawił się w sądzie. Po odczytaniu wyjaśnień sąd zamknął przewód sądowy i odbyły się mowy końcowe. Wyrok ma zapaść w najbliższy piątek, 20 maja.

Znany sędzia zatrzymany. Prowadził po pijanemu

Były wiceprezes Sądu Okręgowego w Lublinie Piotr M. został zatrzymany; prowadził samochód po pijanemu – potwierdził portal tvp.info w Prokuraturze...

zobacz więcej

„Rażące lekceważenie prawa”


– Zgromadzony w niniejszym postępowaniu materiał dowodowy m.in. w postaci protokołów badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu oskarżonej, przesłuchanych w sprawie świadków, a także utrwalony na nagraniach monitoringu przebieg interwencji wskazuje, że oskarżona swoim zachowaniem dopuściła się do popełnienia zarzucanych jej czynów – mówiła podczas mów sądowych prokurator.

Oskarżycielka wskazała, że w czasie śledztwa Dominika K. początkowo przyznała się do zarzucanego jej czynu, dodając, że jest „zaskoczona tym, że znajdowała się pod wpływem alkoholu”. – Wskazywała, że ten alkohol spożywała 30 godzin wcześniej. Przesłuchana ponownie nie przyznała się do jego popełnienia. W swoich wyjaśnieniach tylko wskazała, że 15 lutego 2019 roku nie była pod wpływem alkoholu – podkreśliła prokurator.

Zarzucany oskarżonej czyn stanowi rażące lekceważenie porządku prawnego oraz podważenie zaufania obywateli do zawodu zaufania publicznego, jakim jest zawód adwokata, który oskarżona wykonuje. Przy ocenie stopnia zawinienia w takim przypadku nie można w stosunku do oskarżonej stosować kryterium właściwych dla zwykłego obywatela, gdyż wymogi stawiane adwokatowi są wyższe – dodała prokurator.

Wniosła o uznanie Dominiki K. za winną i wymierzenie jej kary dwóch lat ograniczenia wolności polegającej na wykonywaniu prac społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie oraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 6 lat, 15 tys. zł nawiązki oraz obciążenie kosztami postępowania.

Miał dwa promile. Urzędnik Rafała Trzaskowskiego zatrzymany w drodze do pracy

W poniedziałek przed godz. 12 pod siedzibą urzędu dzielnicy Warszawa-Włochy policja zatrzymała pijanego kierowcę. Jak dowiedzieliśmy...

zobacz więcej

Zniknął policjant badający trzeźwość adwokatki


O uniewinnienie Dominiki K. wniosła obrona oraz kurator reprezentujący oskarżyciela posiłkowego, którym jest syn oskarżonej. Według nich dowody, które do sprawy zostały dołączone „absolutnie nie wskazują na sprawstwo, czy też na winę oskarżonej”.

Badanie stanu trzeźwości oskarżonej było wykonywane przez pana P. (funkcjonariusza policji - PAP), który jest poszukiwany przez organy ścigania. Ta okoliczność daje poważne wątpliwości co do tego, czy badanie zostało przeprowadzone w sposób rzetelny z jednej strony, a z drugiej, czy urządzenie, którym była badana było sprawne – mówił przed sądem kurator reprezentujący oskarżyciela posiłkowego.

Obrońca oskarżonej podkreślał, że przed przyjazdem na myjnię oskarżona miała kontakt z osobami przebywającymi na terenie przedszkola, z którego odebrała swojego syna. – Żadna z tych osób nie zauważyła nic niepokojącego w zachowaniu oskarżonej. Nikt też nie zawahał się wydać oskarżonej syna – podkreśliła z kolei obrońca oskarżonej.

Według obrony sprawa ma szerszy konspekt polityczny. Stał się dla niej jasny dopiero po dość spektakularnym jej zatrzymaniu, a następnie wykorzystaniu medialnym i politycznym tej sprawy do ataku bezpośrednio na oskarżoną, natomiast pośrednio na jej męża do niedawna czynnego polityka o dość jasno zarysowanych poglądach zwłaszcza na kwestie obrony praworządności – dodał adwokat.

Pijany kierowca ciężarówki zatrzymany. Naruszył kilka przepisów

Inspektorzy pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali pijanego kierowcę ciężarówki na DK90 w miejscowości Jeleń w powiecie tczewskim....

zobacz więcej

Zareagowali pracownicy stacji paliw


Dominika K. oskarżona jest o to, że 15 lutego 2019 roku prowadziła samochód na terenie stacji benzynowej w stanie nietrzeźwości. Wykonane na miejscu zdarzenia badanie, wykazało 2,5 promila alkoholu u kobiety. „Pracownicy stacji zgłosili policji, że Dominika K. może znajdować się w stanie nietrzeźwości” – informowała w połowie sierpnia 2019 roku warszawska prokuratura okręgowa. Śledczy ustalili, że wcześniej Dominika K. odebrała syna z przedszkola.

W postępowaniu wykazano, że Dominika K. prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości, w którym znajdował się jej małoletni syn, naraziła dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Ostatecznie Prokuratura Okręgowa w Warszawie, w dniu 14 sierpnia 2019 r., skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza akt oskarżenia przeciwko Dominice K.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej