RAPORT

Wojna na Ukrainie

Apel do Litwinów. „Łukaszenka chce, byście zostawiali na Białorusi pieniądze”

Sztab Cichanouskiej ostrzega przed ofertą reżimu Łukaszenki (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)
Sztab Cichanouskiej ostrzega przed ofertą reżimu Łukaszenki (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)

Sztab liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej prosi Litwinów, by nie dali się skusić ofercie reżimu Alaksandra Łukaszenki w sprawie bezwizowego wjazdu na Białoruś. Litewscy politycy nie wykluczają, że decyzja Mińska o przedłużeniu ruchu bezwizowego do końca roku, ma związek z interesami wywiadowczymi i ekonomicznymi.

Rosyjskie siatki szpiegowskie w UE. Służby Kremla „często działają na rympał”

Ten osławiony profesjonalizm rosyjskich służb specjalnych jest pewną narracją, próbą budowania wizerunku, który nie zawsze jest spójny z...

zobacz więcej

Według sztabu Cichanouskiej Łukaszenka, zachęcając Litwinów do przyjazdów na Białoruś, ma nie tylko cele polityczne i chce „ładnie wypaść w oczach Europejczyków”, ale ma też cele ekonomiczne i „chce, byście zostawiali na Białorusi pieniądze (...), które idą na wsparcie reżimu”.

Litewski Departament Bezpieczeństwa Państwowego ostrzega, że rosyjskie i białoruskie służby specjalne podejmują ostatnio aktywne kroki w celu werbunku obywateli Litwy. Przewodniczący parlamentarnego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony Laurynas Kaszcziunas nie wyklucza, że decyzja Mińska ma związek właśnie z „interesami wywiadowczymi”.

Białoruś wprowadziła dla Litwy ruch bezwizowy od 15 kwietnia na okres miesiąca, a teraz przedłużyła go do końca roku. Według służb granicznych przed wprowadzeniem bezwizowego reżimu, granicę z Białorusią codziennie przekraczało z Litwy około 450 osób, w tym kierowcy ciężarówek. W maju ta liczba wzrosła do około 1500 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej