RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie firmy ukryły kapitał w Holandii. Ustalenia dziennikarskiego śledztwa

Holandia stała się bezpieczną przystanią dla rosyjskiego kapitału (fot. Shutterstock)
Holandia stała się bezpieczną przystanią dla rosyjskiego kapitału (fot. Shutterstock)

Co najmniej sto rosyjskich firm, w tym należąca do jednego z ministrów, ukryło się w ostatnich latach w nielicencjonowanym sektorze powierniczym w Niderlandach – informuje tygodnik „De Groene Amsterdammer”.

Biały Dom: Nowe sankcje przeciwko 120 firmom z Rosji i Białorusi

Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi –...

zobacz więcej

Gazeta przypomina, że nad tą gałęzią sektora finansowego nie ma prawie żadnego nadzoru w Holandii.

Dziennikarskie śledztwo przeprowadziła dla stołecznego tygodnika platforma Investico. Wynika z niego, że dziesiątki rosyjskich firm z sektora energetycznego, telekomunikacyjnego i bankowego po 2019 r. zostało klientami nielicencjonowanych biur powierniczych.

Jak informuje „De Groene Amsterdammer”, było to związane z zaostrzeniem prawa dla holenderskich biur powierniczych, wprowadzono wówczas dodatkowe kontrole związane z ryzykiem korupcji i prania brudnych pieniędzy.

Na liście m.in. rosyjski minister


Dlatego też, jak wynika z dziennikarskiego śledztwa, rosyjskie firmy przeniosły się do biur, które wprawdzie nie posiadają licencji, mogą jednak legalnie działać w Niderlandach. „Dzięki skomplikowanym transakcjom pomagają one ukryć informacje o pochodzeniu kapitału” – czytamy w artykule.

Autorzy tekstu ustalili, że wśród ich klientów znajduje się dwanaście osób zajmujących eksponowane stanowiska polityczne w Rosji m.in. minister oraz wiceminister gabinetu Michaiła Miszustina. Nie ujawniono jednak ich nazwisk.

Agencja badawcza SEO, która w zeszłym roku przeprowadziła badania dla ministerstwa finansów, szacuje, że od 31 do 51 procent wszystkich holenderskich dostawców usług powierniczych działa bez licencji. W konsekwencji znajdują się one poza nadzorem banku centralnego (DNB).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej