RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Albo szybkie embargo na rosyjską ropę, gaz i węgiel, albo karne cło”. Polska apeluje do KE

Od lat ostrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu i ropy; apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Poinformował też, że prace dotyczące „zakresu przedłużenia tarczy antyinflacyjnej i tarczy antyputinowskiej” są na finiszu. Jak dodał, nie jest w planach zamrażanie cen paliw.

Morawiecki dla „Bilda”: Nie potrzebuję przeprosin. Ale zwrot w niemieckiej polityce przyszedł za późno

– Ta próba szantażu pójdzie w próżnię – zapewnił premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na pytanie o „zakręcenie kurka z gazem” przez Rosjan. –...

zobacz więcej

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu.

Rzecznik polskiego rządu wyraził zadowolenie, że KE deklaruje środki finansowe na kwestie uniezależnienia się od rosyjskiej ropy i gazu. – Szkoda, że tak późno, bo my ostrzegaliśmy od wielu lat, że uzależnianie się od rosyjskiego gazu i ropy jest bardzo niebezpieczne – zaznaczył Müller.

W tym kontekście przypomniał, że rząd PiS kilka lat temu podjął decyzję o budowie gazociągu Baltic Pipe, który – jak mówił – w tym roku da nam niezależność od rosyjskiego gazu.

Zobacz także: Zełenski: Rosja zaczęła nową serię szantażu energetycznego


– Dodatkowe środki finansowe, jeżeli rzeczywiście się pojawią, jeżeli rzeczywiście będą to dodatkowe środki, a nie środki przełożone z kieszeni do kieszeni, to będzie to dobra informacja. My wspieramy rozwiązania, które taką dywersyfikację źródeł energii w Europie by wprowadziły – powiedział.

Rosja „zakręciła kurek” z gazem. Konferencja Ministerstwa Klimatu

Rosja w środę wstrzyma dostawy gazu do Polski – potwierdza we wtorek spółka PGNiG. Taką opcją groził od pewnego czasu Władimir Putin. Wcześniej we...

zobacz więcej

– Ale tu i teraz apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz. Tak, aby Rosja nie wykorzystywała tego konfliktu zbrojnego, tego zamieszania na arenie międzynarodowej pod kątem cen paliw i nie dzieliła krajów członkowskich na lepsze i gorsze (...) i nie dyktowała różnego rodzaju upustów czy wyższych cen – dodał.

– Proponujemy z jednej strony albo szybkie embargo w określonym czasie na rosyjską ropę, gaz i węgiel, albo to karne cło, które spowodowałoby, że przedsiębiorcy w UE szybko będą chcieli rezygnować z tych rosyjskich dostaw – podsumował Müller.

Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej i antyputinowskiej


Rzecznik rząd odnosząc się do wysokich cen na stacjach benzynowych zwrócił uwagę na wprowadzoną obniżkę VAT i akcyzy na paliwa. – Gdyby nie działanie tarczy antyinflacyjnej, to w tej chwili cena paliwa byłaby dużo wyższa, zapewne przekraczałaby 8 zł za litr – mówił.

Na uwagę, że tarcza ta ma obowiązywać do końca lipca wskazał, że rząd chce ją przedłużyć. – Finiszujemy prace dotyczące zakresu przedłużenia tarczy antyinflacyjnej i tarczy antyputinowskiej, by „chłodzić” ceny, bo inflacja jest rozgrzana i nie zapowiada się, by szybko miały nastąpić jakieś spadki – powiedział. – Zasadniczy kierunek jest taki, by w szczególności w obszarze paliw oraz żywności działania miały dłuższy charakter" - dodał.

Węgierski gigant paliwowy o sankcjach wobec Rosji

Nie zrealizujemy żadnego projektu, który byłby niezgodny z obowiązującymi sankcjami. Nie mamy też ambicji zwiększania naszej ekspozycji w Rosji –...

zobacz więcej

Müller podkreślił jednocześnie, że rząd nie przewiduje zamrażania cen paliw. – Mówimy raczej o takich instrumentach polityki podatkowej, które pozwalają na pobieranie do budżetu państwa mniejszych danin publicznych. Oczywiście zmniejszyłoby to wpływy budżetowe i część wydatków nie mogłaby być realizowana, ale – i to jest w tej chwili ważniejsze – zniwelujemy wysoki poziom cen ropy na rynkach światowych – wskazał.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że na wzrost cen wpływ ma m.in. agresja Rosji na Ukrainę. – Łańcuchy dostaw są przerwane, więc ceny gazu i paliw szaleją. Zaznaczył jednocześnie, że obecnie trwa proces dywersyfikacji dostaw ropy do Polski, by do końca roku w całości uniezależnić się od rosyjskich dostaw tego surowca.

Zobacz także: Kiedy zakończenie negocjacji w sprawie KPO? Rząd ostrożny w przewidywaniach


W tym kontekście wskazał też na fuzję PKN Orlen z Lotosem. – Ta fuzja da nam dodatkowe źródło dostaw z krajów arabskich, co docelowo spowoduje większą stabilność cen – ocenił.

Kiedy środki z KPO trafią do Polski? Minister Buda podał termin [WIDEO]

Formalny wniosek o przydział pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w lipcu tego roku – powiedział we wtorek w programie...

zobacz więcej

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu – niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek „tarczowy” (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

Zgodnie z tarczą antyinflacyjną 2.0, która weszła w życie 1 lutego br., obniżony został VAT na media: – na gaz do 0 proc.; – na prąd do 5 proc.; – na ciepło do 5 proc. Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski


Rzecznik rządu podczas środowego briefingu został też zapytany o Krajowy Plan Odbudowy. Jak przypomniał, zespoły negocjacyjne ze strony Polski i Brukseli „dogadały się, jeżeli chodzi o kwestię kamieni milowych”, czyli treści reform, które należy wprowadzić.

– Do końca kwartału, czyli do końca czerwca musimy te reformy wdrożyć. Później Komisja Europejska, tak jak jest to w procedurze, w lipcu i sierpniu ocenia wdrażanie reform we wszystkich krajach w KPO i wypłaca transze we wrześniu. Taki jest harmonogram działań KE w tym zakresie – powiedział rzecznik rządu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak dodał Müller, warunkiem wypłaty środków unijnych jest zrealizowanie kamieni milowych. Dopytywany czy reformy zostaną zrealizowane, Müller odparł: „Po to się zobowiązywaliśmy, żeby je zrealizować”. – Ustawa o SN jest teraz w Sejmie i ona zostanie przyjęta – zadeklarował.

Projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę, nad którym pracuje Sejm przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej