RAPORT

Wojna na Ukrainie

Yakecan uderzył w Urugwaj. Piana morska pokryła kurort [WIDEO]

Kurort nadmorski miasta Punta del Este na południu Urugwaju został pokryty we wtorek pianą morską wyrzuconą na brzeg. Doszło do tego, po tym jak cyklon subtropikalny Yakecan uderzył w obszar przybrzeżny między Urugwajem a Brazylią. Zginęła co najmniej jedna osoba, a tysiące gospodarstw domowych pozostało bez prądu w wyniku burzy.

Francuskie miasto zaatakowane przez pianę [WIDEO]

W wyniku sztormu Ciara w północno-zachodniej części Francji na ulicach Sant-Wennole – miasteczka portowego w Penmarch – unosiła się piana morska.

zobacz więcej

Z powodu silnych opadów deszczu i wiatrów władze w Urugwaju ogłosiły pomarańczowy alert, drugi najwyższy alert pogodowy w kraju. Yakecan wywołał podmuchy wiatru do 100 km/godz. w niektórych częściach regionu, w tym w mieście Rocha i Punta del Este. W całym kraju strażacy interweniowali ponad 200 razy.

W poniedziałek w nocy wiatr zwalił drzewo na terenie posiadłości na północ od Montevideo i zabił mieszkającego w tamtejszym domu 24-letniego mężczyznę.

W kurorcie miasta Punta del Este we wtorek pojawiła się zaś piana morska. „Niektóre rozkładające się związki organiczne działają jak rodzaj detergentu” – wyjaśniał Néstor Santayana, naczelny synoptyk z Urugwajskiego Instytutu Meteorologii (Inumet) i dodał, że „w tym przypadku załamujące się fale powodowały, że powietrze łatwiej mieszało się z wodą, wytwarzając bąbelki”.

Zobacz także: Potężny cyklon Batsirai na Madagaskarze


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej