RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gleba przerobi CO2 w tlen i paliwo

Technologia chińska może ułatwić poznawanie kosmosu (fot. NASA)
Technologia chińska może ułatwić poznawanie kosmosu (fot. NASA)

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach możliwości bardziej dogłębnej eksploracji kosmosu oraz stworzenia warunków przeżycia człowieka poza Ziemią. Badacze z Uniwersytetu Nanjing w Chinach mają nadzieję opracować system, który wykorzystuje księżycową glebę oraz promieniowanie słoneczne. Te zasoby są na Księżycu spore. A mogą dzięki zawartości w glebie substancji bogatych w żelazo i tytan pracować jako przyspieszacze reakcji w procesie wytwarzania tlenu. Pomoże w tym Słońce oraz dwutlenek węgla – informuje TVP Nauka.

„Jedno z najlepszych w kraju”. Laboratorium ma badać procesy poznawcze

Analiza procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz łączenie nauki z praktyką – to cele otwartego w poniedziałek...

zobacz więcej

Badacze chińscy zaproponowali proces „pozaziemskiej fotosyntezy”. Jak wyjaśnia antena, polega on na wykorzystaniu księżycowej gleby do elektrolizy wody wydobytej z Księżyca oraz pozyskiwanej z oddechu astronautów. Gazy przekształcane są w tlen oraz wodór za sprawą światła słonecznego. Wydychany przez astronautów dwutlenek węgla jest również wychwytywany oraz mieszany z wodorem powstałym z elektrolizy wody.

W wyniku całego procesu powstają węglowodory takie jak metan. Ten może zostać wykorzystany jako paliwo. Naukowcy wskazują, że w ten sposób można wspomagać życie w bazie księżycowej.

Wykorzystanie lokalnych surowców stwarza warunki środowiskowe do przeżycia – tłumaczy Yingfang Yao z Uniwersytetu Nanjing. Podkreśla że w ten sposób można zmniejszyć ładunek rakiety oraz umożliwić stworzenie zrównoważonego oraz taniego środowiska możliwego do życia.

Badacze mają nadzieję na możliwość przetestowania opracowanego systemu w kosmosie. Chodzi o przyszłe chińskie misje na Księżyc. Naukowcy przyznają jednak, że przyspieszanie reakcji na Księżycu jest mniej efektywne niż w warunkach ziemskich. Dlatego badane są inne opcje w celu polepszenia technologii. To może być na przykład przekształcanie gleby księżycowej w specjalny materiał, który jest lepszym katalizatorem.

Dotychczasowe technologie wytwarzania tlenu w kosmosie bazują na energii pochodzącej z Ziemi. Tak jest w przypadku łazika Perseverance na Marsie, który jest zasilany baterią nuklearną. Dlatego technologia chińska może ułatwić poznawanie kosmosu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej