RAPORT

Wojna na Ukrainie

Plany sprzedaży Lotosu Rosji. Tusk kontra Tusk [WIDEO]

Donald Tusk w opublikowanym w środę nagraniu podkreślał, że sam „podjął decyzję o zablokowaniu sprzedaży Lotosu Rosjanom”. Przeczą temu niektóre z wcześniejszych wypowiedzi polityka. Przypominamy, co Donald Tusk będąc premierem mówił o planach sprzedaży gdańskiej firmy.

Tusk o obronie antyrakietowej teraz i jako premier. Miażdżące porównanie [WIDEO]

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk umieścił w mediach społecznościowych nagranie, domagając się „zabezpieczenia polskiego nieba”....

zobacz więcej

Sprawa prywatyzacji Lotosu stała się przedmiotem dyskusji publicznej wiosną 2011 roku. 28 marca podczas jednej z konferencji prasowych ówczesny premier próbował przekonać opinię publiczną, że sprzedaż Lotosu podmiotowi związanemu z Rosją nie jest zagrożeniem dla Polski.

Tusk o sprzedaży Lotosu Rosjanom: Nie ma ideologicznej przesłanki, aby mówić „nie”


– Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, aby mówić kategorycznie „nie” inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Na pewno nie będzie ideologicznych zakazów na robienie interesów, bo nasi sąsiedzi są także od tego, żeby robić z nimi interesy. Polska jako poważny partner i poważne państwo nie może kogoś z definicji wykluczać tylko dlatego, bo ma taką albo inną narodowość – przekonywał Tusk.

Niespełna rok później w Sejmie głosowany był obywatelski projekt ustawy o „zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos”. Za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu opowiedzieli się wszyscy obecni na sali posłowie PO i PSL (Donalda Tuska wówczas na niej nie było).

Rządząca wówczas koalicja niespodziewanie przegrała głosowanie, a marszałek Ewa Kopacz natychmiast zarządziła przerwę.

„Pytanie, po co prywatyzować” Lotos? Jak oburzał się Grad [AUDIO]

– Pytanie w telewizji biznesowej, po co prywatyzować? No rany boskie, no nie. Ja się wyprowadzam – tak Aleksander Grad, minister skarbu państwa...

zobacz więcej

Projekt trafił do Komisji Skarbu Państwa, której przewodniczącym był Adam Szejnfeld. 9 listopada 2012 roku wydano rekomendację o odrzuceniu obywatelskiego projektu ustawy.

25 stycznia 2013 roku w Sejmie odbyło się kolejne głosowanie. Tym razem rządząca koalicja zmobilizowała siły, na sali był obecny Donald Tusk, który podniósł rękę za wyrzuceniem projektu do kosza.

Tusk teraz: To ja podjąłem decyzję o zablokowaniu prywatyzacji Lotosu


Od przypomnianych przez nas wydarzeń minęła niemal dekada. Jak były premier teraz wspomina kulisy pomysłów prywatyzacji?.

– W momencie kiedy pojawiły się projekty prywatyzacyjne Lotosu, niektóre oferty były związane z rosyjskimi interesami, to ja podjąłem decyzję, żeby to zablokować. Robiłem wszystko i skutecznie, żeby takie narodowe dobra jak np. Lotos czy Azoty nie wpadły w ręce Rosjan – powiedział w środę przewodniczący PO.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej