Elektrownia gazowa w Grudziądzu będzie dostosowana do działania w przyszłości na paliwie wodorowym – powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Należąca do Orlenu Energa zawarła w środę kontrakt na budowę w Grudziądzu elektrowni na gaz o mocy 563 MW. PKN Orlen planuje kolejne odwierty i uruchamianie na nich elektrowni modułowych na gaz zaazotowany - poinformował ponadto prezes spółki w instalacji Bajerze w województwie kujawsko-pomorskim.
To absolutny skandal, to było działanie wbrew polskiej gospodarce i wbrew polskiej racji stanu – takimi słowami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek...
zobacz więcej
Kontrakt w Grudziądzu
Energa poinformowała w środę, że zawarła z konsorcjum firm Siemens Energy Global, Siemens Energy oraz Mytilineos kontrakt dotyczący zaprojektowania i budowy w Grudziądzu elektrowni parowo-gazowej (CGTT) za ok. 2 mld zł.
Elektrownia ma powstać do 2025 r. i dostarczyć energię do sieci w 2026 r. – zadeklarował Obajtek podczas konferencji prasowej.
Eksploatacja nowych złóż
PKN Orlen planuje kolejne odwierty i uruchamianie na nich elektrowni modułowych na gaz zaazotowany - poinformował ponadto prezes spółki w instalacji Bajerze w województwie kujawsko-pomorskim.
Planujemy kolejne odwierty i takie inwestycje, które są szybkie i dają dobrą stopę zwrotu - powiedział Obajtek. Jak wyjaśnił, gaz z odwiertu Bajerze jest bardzo mocno zaazotowany i nie było ekonomicznego sensu go oczyszczać i przesyłać. Dlatego energia elektryczna jest produkowana na miejscu.
Szacunkowe zasoby złóż Bajerze i Tuchola, gdzie pracują elektrownie modułowe, są rzędu 1,5 mld m sześc. gazu zaazotowanego, a roczne wydobycie wystarcza na wyprodukowanie 125 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zużyciu miasta wielkości Torunia. Orlen ocenia, że eksploatacja złóż Bajerze i Tuchola potrwa ok. 14 lat.
źródło:

pap
#orlen
#daniel obajtek
#nowe inwestycje
#grudziądz
#kujawsko-pomorskie