RAPORT

Pogarda

Odwet Moskwy. Wyrzucają kilkudziesięciu dyplomatów z Europy

W kwietniu z europejskich stolic wydalono ponad 300 rosyjskich dyplomatów (fot. Tim Graham/Getty Images)
W kwietniu z europejskich stolic wydalono ponad 300 rosyjskich dyplomatów (fot. Tim Graham/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowało o wydaleniu 34 francuskich, 24 włoskich i 27 hiszpańskich dyplomatów. To działanie odwetowe wobec Paryża, Rzymu i Madrytu, które w kwietniu wydaliły kilkudziesięciu Rosjan posiadających status dyplomatyczny.

Państwa UE wydalają kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów

Wydalamy 15 rosyjskich dyplomatów, którzy w Danii prowadzili działalność szpiegowską – poinformowało we wtorek duńskie ministerstwo spraw...

zobacz więcej

„Stanowczo potępiamy tę pozbawioną podstaw decyzję” – zareagował francuski MSZ. „Decyzja strony rosyjskiej została zaprezentowana jako odpowiedź na kroki Francji z 4 i 11 kwietnia, gdy wydalono kilkudziesięciu rosyjskich agentów działających na naszym terytorium przeciwko naszym interesom narodowym pod przykrywką dyplomatyczną” – napisano w komunikacie francuskiej dyplomacji.

„Praca (wydalonych przez Rosję) dyplomatów i pracowników naszej ambasady w Rosji – za których odwagę i profesjonalizm Francja jest im wdzięczna – jest za to w pełni zgodna z zapisami Konwencji genewskiej o stosunkach dyplomatycznych i konsularnych. Decyzja władz rosyjskich nie ma uzasadnionych podstaw. Możemy tylko nad nią ubolewać” – dodano.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w środę ambasadora Francji w Moskwie i przekazało mu notę, w której zaznaczono, że „34 pracowników francuskich misji dyplomatycznych w Rosji zostało uznanych za osoby niepożądane w tym kraju” – przekazała agencja AFP, cytująca komunikat rosyjskiej dyplomacji. Uzupełniono, że muszą oni opuścić terytorium Rosji w ciągu dwóch tygodni.

Również w środę ambasador Włoch w Rosji Giorgio Starace został wezwany do rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Wedle informacji agencji Ansa Moskwa ma go poinformować o podjęciu decyzji o wydaleniu z kraju 24 włoskich dyplomatów.

Z kolei hiszpański dziennik „El Pais” przekazał, że MSZ Rosji zakomunikował władzom Hiszpanii wydalenie 27 dyplomatów tego kraju zatrudnionych w ambasadzie w Moskwie. Decyzja ma związek z kwietniowym wydaleniem przez rząd Pedro Sancheza 25 rosyjskich dyplomatów i pracowników ambasady w Madrycie.

Morawiecki spotkał się z rosyjskim mistrzem szachowym Garrim Kasparowem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę z rosyjskim mistrzem szachowym, aktywistą Garrim Kasparowem. „To zaciekły krytyk Kremla, który...

zobacz więcej

MSZ Rosji zakomunikowało już swoją decyzję ambasadorowi Hiszpanii w Rosji Marcosowi Gomezowi Martinezowi, wzywając go do siedziby resortu w środę rano. Madrycki dziennik twierdzi, że szef placówki dyplomatycznej miał otrzymać od Rosjan listę dyplomatów, którzy zostali uznani za persona non grata.

Na początku kwietnia Francja postanowiła wydalić 35 rosyjskich dyplomatów. „Ich działania są sprzeczne z naszymi interesami bezpieczeństwa narodowego. To posunięcie (tj. wyrzucenie personelu dyplomatycznego) jest częścią europejskiej inicjatywy” – napisano w oświadczeniu francuskiego ministerstwa.

Z Włoch wydalono natomiast 30 rosyjskich dyplomatów „ze względu na bezpieczeństwo narodowe” – informował wówczas minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio.

5 kwietnia szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares ogłosił, że wydalając 25 rosyjskich pracowników dyplomatycznych, rząd Sancheza spodziewa się „symetrycznej odpowiedzi" ze strony Kremla. Decyzję o uznaniu za persona non grata rosyjskich dyplomatów uzasadnił wówczas koniecznością odpowiedzi na „barbarzyństwo" dokonane wobec ludności cywilnej przez rosyjskie wojska w ukraińskim mieście Bucza.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że wówczas z kilku europejskich stolic wyrzucono ponad 300 rosyjskich obywateli. Również w kwietniu francuskie MSZ uznało sześciu rosyjskich agentów podających się za dyplomatów za „persona non grata”, po tym jak w wyniku śledztwa przeprowadzonego przez krajowe służby wywiadowcze stwierdzono, że działali oni na szkodę Francji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej