RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kłopoty Schroedera. Niemiecki rząd „ma dość”, chcą go ukarać

Gerhard Schroeder był kanclerzem RFN w latach 1998–2005 (fot.  Sean Gallup/Getty Images)
Gerhard Schroeder był kanclerzem RFN w latach 1998–2005 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Mimo potężnej krytyki Gerhard Schroeder nie zrzekł się posad w rosyjskich koncernach gazowych, nie wycofał się też z biznesowo-politycznych interesów z Władimirem Putinem. Najwyraźniej miarka się przebrała, bowiem niemiecki rząd mówi „dość”. Były kanclerz ma stracić przysługujące mu przywileje, które rocznie kosztują budżet państwa blisko 420 tys. euro.

Olaf i Gerhard. Dwie strony tego samego kompromitującego medalu

Sprzeciw Olafa Scholza wobec embarga na rosyjskie surowce energetyczne i dostaw broni ciężkiej sprawia, że na Kremlu jest on wciąż postrzegany jako...

zobacz więcej

Były kanclerz nie odczuwa skruchy z powodu robienia interesów – zarówno w imieniu Niemiec jak i swoim – z Putinem, który wywołał wojnę na Ukrainie. – Stwierdzenie „mea culpa” nie jest w moim stylu – oznajmił niedawno, cytowany przez Deutsche Welle.

Do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach wzywał go niedawno nawet urzędujący kanclerz Olaf Scholz, nie kryjąc rozczarowania postawą Gerharda Schroedera.

Blisko pół miliona euro dla Schroedera


Postawa byłego polityka socjaldemokratów skłoniła niemieckich rządzących do wyciągnięcia konsekwencji. We wtorek CDU/CSU zapowiedziało, że złoży w komisji budżetowej wniosek o pozbawienie Schroedera środków na utrzymanie biura i zatrudnienie asystentów.

Uzasadniono to tym, że obecnie były kanclerz nie wykonuje żadnych zobowiązań wynikających z pełnionego przez niego wcześniej urzędu. „Tym samym nie istnieje przesłanka dla uposażenia na cele biurowe i personalne dla byłego kanclerza” – wyjaśniania cytuje Deutsche Welle. W ubiegłym roku wydatki na utrzymanie personelu biura Schroedera oraz podróże jego pracowników opiewały na 419 tysięcy euro. Niemieckie media przypominają, że w SDP już trwają procedury o wykluczenie Schroedera z partii.

Zobacz także: Schroeder jak Hitler? Sondaż: Niemcy chcą go wykluczyć z SPD

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej