Wojna na Ukrainie

Oburzające zachowanie Rosjanina. Właśnie został ukarany

Iwan Kuliak (fot. Twitter)

W trakcie zawodów Pucharu Świata w gimnastyce rosyjski sportowiec Iwan Kuliak stanął na podium – w obecności rywala z Ukrainy – w kostiumie z symbolem rosyjskiej inwazji – literą Z. Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna ukarała Rosjanina dyskwalifikując go na rok.

Szokujące zachowanie rosyjskiego sportowca na podium. Będzie miał kłopoty

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG) wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec Rosjanina Iwana Kuliaka. 20-latek stanął na podium Pucharu...

Raport: Wojna na Ukrainie

20-letni Kuliak na początku marca zajął trzecie miejsce w ćwiczeniach na poręczach symetrycznych podczas zawodów Pucharu Świata w Dausze. Stojąc na podium obok zwycięzcy – Ukraińca Ilji Kowtuna – w miejscu na stroju, gdzie zwykle znajduje się godło kraju, miał literę Z, która jest umieszczana na wojskowym sprzęcie rosyjskiej armii atakującej Ukrainę.

Kuliak nie mógł na swoim stroju mieć barw i symboli narodowych Rosji – te zostały wcześniej zakazane przez federację gimnastyczną jako jedna z sankcji wobec Rosji po inwazji na terytorium niepodległego sąsiada.

– Nie obawiałem się konsekwencji. Nie chciałem nikogo skrzywdzić. To „Z” znaczy „po zwycięstwo”, „po pokój”. Ukraińscy sportowcy traktowali nas w brzydki sposób, źle się zachowywali. To oni zaczęli całą tę politykę, ten ruch. Ja tylko wyszedłem i przyczepiłem to do kostiumu już po tym, gdy oni się tak zachowywali – powiedział po zawodach.

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna poinformowała, że po przeprowadzeniu dochodzenia przez Gimnastyczną Fundację Etyczną Rosjanin został ukarany roczną dyskwalifikacją. Kuliak nie będzie mógł brać udziały w zawodach organizowanych przez Federację i będzie musiał zwrócić zdobyty w marcu brązowy medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 franków szwajcarskich i zapłacić za koszty postępowania 2000 franków.