RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie ostrzelali szkołę zakazaną amunicją

Szkoła została doszczętnie zniszczona (fot. Telegram/pavlokyrylenko_donoda)
Szkoła została doszczętnie zniszczona (fot. Telegram/pavlokyrylenko_donoda)

Rosyjskie wojska w nocy z wtorku na środę ostrzelały szkołę w Awdijiwce zabronionymi pociskami fosforowymi; placówka doszczętnie spłonęła – poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

„Tak wygląda demilitaryzacja Rosjan”. Ukraińcy pokazali nagranie

Tak wygląda demilitaryzacja Rosjan przez ukraińskich obrońców – pisze ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„Na szczęście obyło się bez ofiar. W szkole znajdowali się tylko dyżurni, którym udało się uratować. Przed rosyjską inwazją uczyło się tam ponad 200 dzieci, często przyjeżdżali też goście z różnych zakątków kraju i zza granicy. Teraz zostały wyłącznie ruiny. (...) W placówce edukacyjnej w Awdijiwce nie było ani jednego żołnierza czy sprzętu wojskowego” – napisał Kyryłenko.

Według szefa regionalnych władz najeźdźcy zniszczyli dotąd w obwodzie donieckim 191 szkół, 181 przedszkoli, 23 szkoły zawodowe i 21 uczelni.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) pojawiają się liczne doniesienia o używaniu przez agresora broni fosforowej. Wcześniej takie przypadki odnotowano w innych miejscowościach w Donbasie, w tym w zrujnowanym mieście Mariupol nad Morzem Azowskim, a także m.in. w obwodach charkowskim i zaporoskim.

Protokół III konwencji genewskiej z 1977 roku zabrania wykorzystywania białego fosforu jako broni na terenach zamieszkanych przez cywilów. Pociski te można stosować tylko jako amunicję oświetlającą lub znaczniki celów z dala od budynków mieszkalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej