RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dlaczego Putin zgodził się na porozumienie ws. Azowstalu? Jest odpowiedź

Obrońcy Mariupola poddali się po 82 dniach (fot. EPA/ALESSANDRO GUERRA, PAP/EPA.)
Obrońcy Mariupola poddali się po 82 dniach (fot. EPA/ALESSANDRO GUERRA, PAP/EPA.)

Ukraina i Rosja zawarły porozumienie w ramach kapitulacji zakładów Azowstal. Co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi wojskowymi pod eskortą prorosyjskich bojowników wyjechało z terenu kombinatu metalurgicznego. Świat zadaje sobie pytanie, czy Władimir Putin dotrzyma słowa i pozwoli na wymianę jeńców. Tymczasem eksperci Instytutu Studiów nad Wojną oceniają, że Rosja była gotowa na porozumienie, bo potrzebuje sukcesu w postaci pełnego opanowania Mariupola.

Rubel najbardziej perspektywiczną walutą świata. Kompromitacja Unii

Komisja Europejska pod naciskiem państw Zachodniej Europy zaproponowała, jak kraje mogą obchodzić unijne sankcje, by płacić Rosji za gaz w rublach....

zobacz więcej

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) wskazuje, że Kreml mógł zgodzić się na przyjęcie warunków kapitulacji huty i wymianę jeńców, by odpowiedzieć na rosnącą falę krytyki.

Wojska Władimira Putina nie tylko zostały wyparte spod Kijowa czy Charkowa, ale od ponad dwóch miesięcy nie były w stanie w pełni opanować Mariupola.

Zobacz także:   Unijne kuluary. Legutko: Słyszymy, że Rosja musi wyjść z twarzą

Teraz pojawia się pytanie, co dalej. Czy Rosjanie dotrzymają słowa?

„Obrońcy Mariupola, uwięzieni w zakładach Azowstal, prawdopodobnie poddali się po wynegocjowaniu przez Kijów warunków ich ewakuacji. Mimo to Kreml w obliczu niezadowolenia części rosyjskich elit i społeczeństwa, oczekujących całkowitej kapitulacji miasta, może odmówić wymiany ukraińskich żołnierzy z Azowstalu na rosyjskich jeńców wojennych” – przyznają eksperci.

Z kolei agencja AP zaznacza, że rosyjski parlament planował przyjąć w środę rezolucję mającą na celu zablokowanie wymiany bojowników Pułku Azowskiego, którzy miesiącami bronili się w hucie Azowstal podczas oblężenia Mariupola.

Inflacja najwyższa od 40 lat. Wojna Putina dotyka Brytyjczyków

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu do 9 proc., co jest najwyższym poziomem od 1982 r. - podał w środę brytyjski urząd...

zobacz więcej

Bronili się 82 dni


W poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar potwierdziła ewakuację ponad 260 żołnierzy z Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. 211 ewakuowanych przewieziono do Ołeniwki na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Jak zapowiedziała Malar, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

Zobacz także:  Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

Wcześniej tego dnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie umieszczonym na Facebooku poinformował, że obrońcy kombinatu „wypełnili swoje zadanie” i „naczelne dowództwo poleciło dowódcom oddziałów w Azowstalu ratować życie personelu”.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zapowiedziała we wtorek prace nad „kolejnymi etapami operacji humanitarnej” w Azowstalu.

Nie jest jasne, ilu ukraińskich żołnierzy przebywało w kombinacie. Przedstawiciel broniącego zakładów pułku Azow informował w niedzielę o 600-700 rannych żołnierzach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej