RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zadziwiające tłumaczenie posłanki Lewicy. „Nie mieliśmy o tym rozmawiać”

Paulina Matysiak (fot. PAP/Paweł Supernak)
Paulina Matysiak (fot. PAP/Paweł Supernak)

Nie odpowiem panu na to pytanie. Mieliśmy rozmawiać o mieszkaniach – powiedziała w RMF FM posłanka Lewicy Paulina Matysiak, pytana o to, dlaczego głosowała w Sejmie przeciwko podniesieniu kwoty wolnej od podatku i dlaczego „chciała, by samotne matki dostawały 6 tys. zł a nie 45 tys.”.

Fake news Siemoniaka. Polityk PO komentuje notatkę Grada o sprzedaży Lotosu

Do żadnej sprzedaży Lotosu nie doszło. Premier Donald Tusk to zablokował. Notatka sprzed 10 lat nie wytrzymuje zderzenia z faktami – twierdzi...

zobacz więcej

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. oraz daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. „Za” głosowało 246 posłów, przeciw 40, a wstrzymało się od głosu 170 posłów.

Zgodnie z ustawą wprowadzone zostanie wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Samotni rodzice wychowujący dziecko z niepełnosprawnościami skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi – wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. – ulgę w wysokości 1500 zł.

Posłanka tłumaczy, dlaczego tak głosowała


W radiu RMF FM posłanka Lewicy Paulina Matysiak pytana była, dlaczego głosowała przeciwko obniżce podatków i zwiększeniu kwoty wolnej. Posłanka odpowiedziała w nietypowy sposób: „głosowaliśmy dawno temu, jakiś czas temu...”. Głosowanie odbyło się sześć dni temu.

Kukiz: Kompromis na linii Morawiecki-Duda-Ziobro jest chyba już wypracowany

Jakiś kompromis na linii: premier Mateusz Morawiecki – prezydent Andrzej Duda – minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest chyba już wypracowany...

zobacz więcej

Matysiak tłumaczyła, że jej formacja głosowała przeciwko całemu projektowi, „bo nie zgadzaliśmy się z tymi rozwiązaniami, które wprowadzają duże zamieszanie”. Dodała, że w ustawie były rozwiązania, które „wycinały z ulg podatkowych samotnych rodziców”. – Cały czas mamy z tym problem – mówiła.

Dziennikarz zwrócił jej uwagę, że przecież głosowała „za tym, żeby matki samotnie wychowujące dzieci dostawały w ramach kwoty wolnej od podatku 6 tys. zł”. – A PiS się uparł i daje tym matkom samotnie wychowującym dzieci 45 tys. – komentował prowadzący i dopytywał, dlaczego głosowała przeciw.

Głosowałam tak jak cały klub i to było moje głosowanie – tłumaczyła dodając, że Lewica uznała, że „nie będziemy popierać tych rozwiązań, które wprowadzają zamieszanie”. Według niej debata odbyła się w sposób nieprawidłowy.

Dziennikarz nie odpuszczał i ponownie zapytał ją o powód głosowanie przeciw podniesieniu kwoty wolnej.

– Zgadzamy się z tym, że tę kwotę wolną od podatku należy podnieść – mówiła posłanka. – Zgadzamy się, ale głosujemy przeciwko – dziwił się dziennikarz.

Dopytywana ponownie odpowiedziała: „Nie odpowiem panu na to pytanie, bo mieliśmy rozmawiać o mieszkaniach”. – W przypadku tego projektu nie jestem w stanie odpowiedzieć; głosowałam tak jak cały klub”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej