RAPORT

Wojna na Ukrainie

Inflacja najwyższa od 40 lat. Wojna Putina dotyka Brytyjczyków

Ukraińskie i brytyjskie flagi w Londynie (fot. Richard Baker / In Pictures via Getty Images)
Ukraińskie i brytyjskie flagi w Londynie (fot. Richard Baker / In Pictures via Getty Images)

Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu do 9 proc., co jest najwyższym poziomem od 1982 r. - podał w środę brytyjski urząd statystyczny ONS. Wyjaśniono, że winne są wysokie ceny energii i paliw, spowodowane wojną Władimira Putina.

Rubel najbardziej perspektywiczną walutą świata. Kompromitacja Unii

Komisja Europejska pod naciskiem państw Zachodniej Europy zaproponowała, jak kraje mogą obchodzić unijne sankcje, by płacić Rosji za gaz w rublach....

zobacz więcej

Inflacja w kwietniu okazała się minimalnie niższa, niż przewidywały prognozy analityków - 9,1 proc., tym niemniej jest to bardzo znaczący skok w stosunku do marca, gdy wynosiła ona 7 proc.

To przede wszystkim efekt 54 proc. podwyżki cen energii, która weszła w życie od kwietnia. Jak wyjaśnił ONS, około trzy czwarte wzrostu inflacji w kwietniu było spowodowane właśnie wyższymi rachunkami za gaz i elektryczność.

Zobacz także:   Unijne kuluary. Legutko: Słyszymy, że Rosja musi wyjść z twarzą

Wzrost cen napędzały także wysokie ceny paliw, będące skutkiem rosyjskiej napaści na Ukrainę, oraz drożejące żywność, transport i maszyny.

Politico: Niemcy, Francja i Włochy martwią się, że Ukraina wygra

„Kraje Europy Zachodniej coraz częściej podkreślają konieczność dyplomatycznego rozwiązania wojny” – pisze w Politico Matthew Karnitschnig....

zobacz więcej

Przyczynił się do tego też powrót od kwietnia do normalnej stawki VAT w gastronomii, która była przez poprzednie miesiące obniżona, by pomóc temu sektorowi w przezwyciężeniu skutków pandemii.

Zobacz także:   Kto zablokował Polsce KPO? Wiceminister ujawnił brukselski mechanizm

Mimo że kwietniowa inflacja jest najwyższą od 40 lat, to jej szczyt Wielka Brytania ma dopiero przed sobą.

W opublikowanej na początku maja prognozie Bank Anglii napisał, że tegoroczny szczyt inflacji spodziewany jest w czwartym kwartale, gdy osiągnie ona poziom 10,25 proc. Ostrzegał, że będzie temu towarzyszyć znaczące spowolnienie gospodarcze, które może nawet doprowadzić do recesji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej