RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ile żołnierzy, czołgów i samolotów mają Finlandia i Szwecja? Zobacz zestawienie

Żołnierze fińscy i estońscy podczas ćwiczeń (fot. EPA/VALDA KALNINA, PAP/EPA)
Żołnierze fińscy i estońscy podczas ćwiczeń (fot. EPA/VALDA KALNINA, PAP/EPA)

Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. Turcja chce zablokować przyjęcie tych państw do Sojuszu, a amerykańska administracja jest przekonana, że poradzi sobie z groźbami Recepa Tayyipa Erdogana. A jakie zasoby militarne posiadają Finlandia i Szwecja? Ilu mają zawodowych żołnierzy, a ilu rezerwistów?

Politico: Niemcy, Francja i Włochy martwią się, że Ukraina wygra

„Kraje Europy Zachodniej coraz częściej podkreślają konieczność dyplomatycznego rozwiązania wojny” – pisze w Politico Matthew Karnitschnig....

zobacz więcej

Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski opublikował zestawienie przygotowane przez BBC. Wynika z niego, że Finlandia ma 19 tys. aktywnych żołnierzy, ale dodatkowo aż 238 tys. rezerwistów. Dysponują zasobami około 100 czołgów i podobną liczbą myśliwców.

Z kolei Szwecja ma ponad 14 tys. zawodowych żołnierzy, a około 10 tys. rezerwistów. Władze w Sztokholmie dysponują 120 czołgami i niemal setką myśliwców. Co ciekawe, kraj ma też ponad sto śmigłowców.

Zobacz także:   Unijne kuluary. Legutko: Słyszymy, że Rosja musi wyjść z twarzą

W środę Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. Ambasadorowie tych krajów przy Sojuszu Północnoatlantyckim spotkali się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Jeszcze dziś zaplanowano spotkanie Rady Północnoatlantyckiej na poziomie ambasadorów wszystkich krajów członkowskich, którzy mają dać zielone światło dla procesu akcesyjnego.

Amerykanie pewni swego


Amerykańska administracja jest przekonana, że mimo niechęci Turcji, Finlandia oraz Szwecja dołączą do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rubel najbardziej perspektywiczną walutą świata. Kompromitacja Unii

Komisja Europejska pod naciskiem państw Zachodniej Europy zaproponowała, jak kraje mogą obchodzić unijne sankcje, by płacić Rosji za gaz w rublach....

zobacz więcej

Jesteśmy przekonani, że Sojusz osiągnie konsensus w sprawie procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii – powiedziała podczas briefingu na pokładzie prezydenckiego samolotu rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre, cytowana przez agencję Ukrinform.

Rzeczniczka administracji USA dodała, że nie może mówić w imieniu rządu tureckiego.

Zobacz także:   Propozycja KE ws. rosyjskiego gazu za ruble. „Gigantyczny skandal”

– O tym, czego potrzebuje lub co chce osiągnąć. Ale znowu czujemy się pewni, że osiągniemy porozumienie – zaznaczyła Karin Jean-Pierre.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej