
Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. Turcja chce zablokować przyjęcie tych państw do Sojuszu, a amerykańska administracja jest przekonana, że poradzi sobie z groźbami Recepa Tayyipa Erdogana. A jakie zasoby militarne posiadają Finlandia i Szwecja? Ilu mają zawodowych żołnierzy, a ilu rezerwistów?
„Kraje Europy Zachodniej coraz częściej podkreślają konieczność dyplomatycznego rozwiązania wojny” – pisze w Politico Matthew Karnitschnig....
zobacz więcej
Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski opublikował zestawienie przygotowane przez BBC. Wynika z niego, że Finlandia ma 19 tys. aktywnych żołnierzy, ale dodatkowo aż 238 tys. rezerwistów. Dysponują zasobami około 100 czołgów i podobną liczbą myśliwców.
Z kolei Szwecja ma ponad 14 tys. zawodowych żołnierzy, a około 10 tys. rezerwistów. Władze w Sztokholmie dysponują 120 czołgami i niemal setką myśliwców. Co ciekawe, kraj ma też ponad sto śmigłowców.
Zobacz także: Unijne kuluary. Legutko: Słyszymy, że Rosja musi wyjść z twarzą
W środę Szwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO. Ambasadorowie tych krajów przy Sojuszu Północnoatlantyckim spotkali się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Komisja Europejska pod naciskiem państw Zachodniej Europy zaproponowała, jak kraje mogą obchodzić unijne sankcje, by płacić Rosji za gaz w rublach....
zobacz więcej
– Jesteśmy przekonani, że Sojusz osiągnie konsensus w sprawie procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii – powiedziała podczas briefingu na pokładzie prezydenckiego samolotu rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre, cytowana przez agencję Ukrinform.
Rzeczniczka administracji USA dodała, że nie może mówić w imieniu rządu tureckiego.
Zobacz także: Propozycja KE ws. rosyjskiego gazu za ruble. „Gigantyczny skandal”
– O tym, czego potrzebuje lub co chce osiągnąć. Ale znowu czujemy się pewni, że osiągniemy porozumienie – zaznaczyła Karin Jean-Pierre.