RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fake news Siemoniaka. Polityk PO komentuje notatkę Grada o sprzedaży Lotosu

Tomasz Siemoniak (fot. PAP/Rafał Guz)
Tomasz Siemoniak (fot. PAP/Rafał Guz)

Do żadnej sprzedaży Lotosu nie doszło. Premier Donald Tusk to zablokował. Notatka sprzed 10 lat nie wytrzymuje zderzenia z faktami – twierdzi wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, który powielił fake news Borysa Budki. Jakie są fakty? Kiedy rządziła koalicja PO-PSL (a Siemoniak był ministrem obrony narodowej), posłowie Platformy chcieli odrzucić obywatelski projekt ustawy sprzeciwiającej się sprzedaży Grupy Lotos.

Rzecznik PO komentuje notatkę Grada. Przypomniano mu 740 spółek do prywatyzacji

Zamiast się ekscytować notatką, lepiej weźcie przykład z naszego rządu i odwołajcie wyprzedaż polskiego majątku – napisał na Twitterze rzecznik...

zobacz więcej

W poniedziałek „Super Express” i radio RMF FM podały, że rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych.

Media ujawniły też odtajnioną notatkę ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. Z dokumentu wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

– Potwierdziło się to, o czym mówimy od dawna – rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią w Gdańsku. To działania wbrew polskiej racji stanu. W trakcie trudnych negocjacji z Komisją Europejską od samego początku mówiliśmy, że zachowanie kontroli nad rafinerią jest priorytetem. I to nam się udało – komentował treść ujawnionej notatki szef Orlenu Daniel Obajtek.

Siemoniak o notatce. Zapomniał, jak głosowała PO?

Krótkie nogi kłamstwa Budki. Jak koalicja PO-PSL głosowała ws. sprzedaży Lotosu?

W 2012 r. posłowie rządzącej wóczas koalicji PO-PSL chcieli odrzucić obywatelski projekt ustawy sprzeciwiającej się sprzedaży Grupy Lotos....

zobacz więcej

O treść notatki pytany był w Polskim Radiu wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak.

– Do żadnej sprzedaży Lotosu nie doszło. Premier Donald Tusk to zablokował, żadna decyzja nie została podjęta, a Lotos sprzedaje właśnie rząd PiS – mówił.

W jego ocenie „próba przywołania notatki sprzed 10 lat, gdzie różne warianty są rozważane, nie wytrzymuje zderzenia z faktami: nie nastąpiła sprzedaż Lotosu wtedy nikomu, a Lotos sprzedaj rząd PiS m.in. węgierskiej firmie, a wiadomo, jak silnie Węgry są powiązane z rosyjskim biznesem energetycznym – mówił.

– Notatka pokazuje, że były trzy firmy były zainteresowane zakupem Lotosu. Do niczego nie doszło. Jestem przeciwnikiem gry notatkami. Jest tak, że urzędnicy informują swoich przełożonych o różnych wariantach – komentował Siemoniak.

Siemoniak, podobnie jak wcześniej Borys Budka, mija się z prawdą, co potwierdzają wyniki sejmowych głosowań z 2012 i 2013 r. Posłowie ówczesnej koalicji rządzącej PO-PSL opowiedzieli się wtedy za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy o „zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos”.

Pod obywatelskim projektem ustawy zebrano około 150 tys. podpisów. Rządząca koalicja PO-PSL poniosła klęskę, przegrywając kilkoma głosami po burzliwej debacie w Sejmie.

Po pierwszym głosowaniu (w marcu 2012 r.) i przegranej koalicji PO-PSL dokument trafił do Komisji Skarbu Państwa, gdzie większość mieli politycy Platformy. Tam (w listopadzie 2012 r.) zarekomendowano odrzucenie projektu.

Ostatecznie rząd Tuska dopiął swego i 25 stycznia 2013 r. przewagą dwóch głosów (224 posłów, wszyscy z PO-PSL) odrzucił w drugim czytaniu obywatelską inicjatywę. Za wyrzuceniem jej do kosza osobiście głosował m.in. ówczesny premier Donald Tusk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej