RAPORT

Pogarda

Służby zidentyfikowały brata Kadyrowa. Jest dowódcą w Mariupolu

Ramzan Kadyrow (fot. Forum/TASS/Yelena Afonina)
Ramzan Kadyrow (fot. Forum/TASS/Yelena Afonina)

Najnowsze

Popularne

Adam Delimchanow, kuzyn czeczeńskiego dyktatora Ramzana Kadyrowa, pełni funkcję dowódcy pola walki w Mariupolu – twierdzi brytyjski wywiad wojskowy.

Atak Kadyrowa i „partii wojny” na rzecznika Putina. Meduza: Pieskow otrzymał groźby

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i inni członkowie „partii wojny” ostro krytykują rzecznika Władimira Putina za to, że w wypowiedziach o agresji...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazało, że wykorzystywanie przez Rosję personelu pomocniczego, w tym oddziałów czeczeńskich, do przełamania ukraińskiego oporu w Mariupolu świadczy o jej poważnych problemach z zasobami na Ukrainie.

„Mimo że siły rosyjskie okrążały Mariupol przez ponad 10 tygodni, zacięty opór ukraiński opóźnił przejęcie przez Rosję pełnej kontroli nad miastem. Udaremnił jej wczesne próby zdobycia kluczowego miasta i spowodował kosztowne straty osobowe wśród sił rosyjskich” – podano.

„Próbując przezwyciężyć ukraiński opór, Rosja w znacznym stopniu wykorzystywała personel pomocniczy. Obejmuje to rozmieszczenie sił czeczeńskich, liczących prawdopodobnie kilka tysięcy bojowników, skoncentrowanych głównie w sektorach Mariupola i Ługańska” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Resort wyjaśnia, że siły te składają się prawdopodobnie zarówno z pojedynczych ochotników, jak i jednostek Gwardii Narodowej, które rutynowo zajmują się ochroną szefa władz Republiki Czeczeńskiej, Ramzana Kadyrowa.

„Kadyrow prawdopodobnie sprawuje osobisty nadzór nad rozmieszczeniem sił, a jego kuzyn Adam Delimchanow prawdopodobnie pełni funkcję czeczeńskiego dowódcy polowego w Mariupolu. Rozmieszczenie tak zróżnicowanego personelu świadczy o poważnych problemach Rosji z zasobami na Ukrainie i prawdopodobnie przyczynia się do rozproszenia dowództwa, co nadal utrudnia rosyjskie operacje” – dodano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej