RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sąd zdecydował. Paweł Rabiej musi przeprosić Barbarę Nowak

Paweł Rabiej (fot. Forum/GRZEGORZ KRZYZEWSKI)
Paweł Rabiej (fot. Forum/GRZEGORZ KRZYZEWSKI)

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Pawłowi Rabiejowi – byłemu politykowi Nowoczesnej i byłemu zastępcy Rafała Trzaskowskiego – przeprosić małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak i jej męża za zniesławienie. O decyzji sądu poinformowali prawnicy Ordo Iuris reprezentujący Nowak.

Rabiej przerywa milczenie po kontrowersyjnym wywiadzie. Wrzuca zdjęcie z partnerem

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej po prawie tygodniu od publikacji jego wypowiedzi o ułatwianiu adopcji dzieci przez pary homoseksualne przerywa...

zobacz więcej

Barbara Nowak i jej mąż Ryszard Nowak (dyrektor jednego z krakowskich liceów) pozwali Rabieja za wpis na Twitterze z 2019 roku. Polityk napisał wtedy, że Barbara Nowak jest „bigotką, homofobką i antysemitką, podobnie jak jej mąż”.

Ordo Iuris, który reprezentował Barbarę Nowak i Ryszarda Nowaka, w pozwie domagał się od Pawła Rabieja przeprosin skierowanych na piśmie do kurator i jej męża oraz opublikowanych na Twitterze, a także wpłaty zadośćuczynienia na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w łącznej kwocie 30 tys. Zł.

Instytut poinformował, że warszawski sąd „nakazał politykowi jedynie zamieszczenie przeprosin na Twitterze oraz zwrot kosztów postępowania, natomiast pozostałą część powództwa oddalił”. „Instytut zapowiada złożenie apelacji od tego wyroku” – podkreśla Ordo Iuris.

Rabiej zniesławił Barbarę Nowak


Dalej wyjaśnia, że sąd stwierdził, iż w tej sprawie faktycznie doszło do naruszenia dóbr osobistych Barbary i Ryszarda Nowaków. „Jednak w jego ocenie samo opublikowanie przeprosin na Twitterze powinno być zadowalającą formą zadośćuczynienia dla powodów. Z tego powodu Instytut Ordo Iuris zamierza podjąć dalsze działania prawne, zmierzające do pełnego usunięcia skutków zniesławienia” – czytamy. „Pomimo tego, że sąd nakazał Pawłowi Rabiejowi przeproszenie Barbary Nowak oraz jej męża, dzisiejszy wyrok nie jest w pełni satysfakcjonujący. Dziwi zawłaszcza uznanie przez sąd, że samo opublikowanie przeprosin na Twitterze, bez przeprosin bezpośrednich, w formie listu, jest wystarczające do zadośćuczynienia krzywdzie państwa Nowaków. W tym miejscu też trzeba przypomnieć, że wpis objęty pozwem do dziś jest widoczny w internecie i do dziś uderza w dobre imię powodów. Wyrok nie będzie dla pozwanego dotkliwy, zwłaszcza że zaraz po umieszczeniu przeprosin na swoim profilu będzie mógł je skasować wraz z postem dotyczącym Barbary Nowak i jej męża” – komentuje adw. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej