RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czegoś takiego nie było od dawna. W kierunku Ziemi pędzi potężna asteroida

Astronomowie szacują średnicę asteroidy 1989 JA na 1,8 km (fot. eyes.nasa.gov)
Astronomowie szacują średnicę asteroidy 1989 JA na 1,8 km (fot. eyes.nasa.gov)

Jak poinformowała NASA, w piątek 27 maja w pobliżu naszej planety przeleci asteroida o nazwie 7335 (1989 JA). To największy obiekt jaki w tym roku znajdzie się w pobliżu Ziemi, na szczęście przeleci zbyt daleko, by zagrażać naszej planecie.

NASA pokazała film z zaćmienia Słońca na Marsie

Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała nagranie dokonane przy pomocy łazika Perseverance, które przedstawia zaćmienie Słońca na Marsie....

zobacz więcej

Na prowadzonej przez NASA, internetowej stronie CNEOS znajduje się stale aktualizowana lista tzw. planetoid bliskich Ziemi, czyli obiektów przemykających w dość bliskiej odległości od naszej planety.

NASA z dokładnością do... 153 km


Wśród najbliższych tego typu zdarzeń wyróżnia się spotkanie z planetoidą o numerze 7335, znaną też pod tymczasowym oznaczeniem 1989 JA. Obiekt ten został odkryty 1 maja 1989 roku. Dokonała tego Eleanor Helin w Palomar Observatory w USA.

Orbita obiektu jest dobrze poznana. W roku odkrycia miał zbliżenie do naszej planety, potem przelatywał w 1996 i 2015 r., ale było to sporo dalej. Zbliżenie tegoroczne nastąpi na mniejszy dystans niż w 1989 r.

Asteroida 7335 (1989 JA) przemknie obok Ziemi w odległości około 10 razy większej niż odległość z Ziemi do Księżyca z prędkością około 76 tysięcy kilometrów na godzinę.

– To bezpieczna odległość – mówi Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu. – Czterysta tysięcy razy dziesięć to cztery miliony kilometrów, bardzo, bardzo dużo. Możemy spać spokojnie, chociaż astronomowie lubią takie zbliżenia, bo to jest bardzo dobra okazja do poznania takich ciał – powiedział Jerzy Rafalski.

Asteroida 7335 (1989 JA) ma wielkość 1,8 kilometra i odwiedza okolice naszej planety regularnie. Kolejnym razem przybędzie tu w 2055 roku, wtedy jednak przeleci w znacznie większej odległości niż obecnie.

NASA prowadzi witrynę internetową, na której można śledzić rozmieszczenie ciekawszych planetoid w Układzie Słonecznym. Obiekt 7335, jego orbitę i aktualne położenie można sprawdzić na stronie NASA.

Zobacz także: Różnica... kosmiczna. NASA pokazało testowe zdjęcie z nowego Teleskopu Webba

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej