RAPORT

Wojna na Ukrainie

102. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II

Jan Paweł II (fot. Chuck Fishman/Getty Images)
Jan Paweł II (fot. Chuck Fishman/Getty Images)

W środę przypada 102. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Kwiaty przy grobie papieża w bazylice św. Piotra złoży oficjalna polska delegacja z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.

Papież Jan Paweł II w 2001 r.: Światłością Ukrainy bądź ty, Kijowie [WIDEO]

Papież Jan Paweł spotkał się z narodem ukraińskim w 2001 roku. W czasie pielgrzymki nazwał Kijów „matką słowiańskiego chrześcijaństwa w Europie...

zobacz więcej

O rocznicy urodzin pamiętać będą liczni polscy pielgrzymi, przebywający w Rzymie, którzy przed południem będą uczestniczyć w audiencji generalnej papieża Franciszka na placu Świętego Piotra.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach jako drugi syn i najmłodsze z trojga dzieci emerytowanego porucznika Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ochrzczony został miesiąc później w miejscowej parafii.

Jego starszy o 14 lat brat Edmund był lekarzem i pracował w Bielsku. Zmarł w 1932 r. w wieku 26 lat na szkarlatynę, którą zaraził się od pacjentki. Rodzina Wojtyłów miała też jeszcze jedno dziecko – Olgę, która zmarła w 1916 r. kilkanaście godzin po urodzeniu.

Śmierć najbliższych


Dzieciństwo Karola Wojtyły naznaczone było śmiercią najbliższych. Gdy miał dziewięć lat, zmarła jego matka. Kiedy został sam z ojcem, w 1938 r. przenieśli się obaj do Krakowa. Jego ojciec zmarł w 1941 r. W wieku 21 lat przyszły papież został sam.

„Jan Paweł II - Papież dialogu”. Wystawa w berlińskiej bazylice

Wystawę „Jan Paweł II – Papież dialogu” przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Składa się na...

zobacz więcej

Data jego urodzin to również dzień zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, stoczonej przez 2. Korpus Polski generała Władysława Andersa w 1944 r.

Już w pierwszym roku pontyfikatu Jan Paweł II pojechał w dniu swoich 59. urodzin na Monte Cassino na uroczystości w 35. rocznicę bitwy. Powiedział tam wtedy Polakom: „Drodzy Rodacy, niezwykła to chwila, kiedy mogę wraz z wami uczestniczyć w tej wielkiej rocznicy”.

– Na Monte Cassino walczył żołnierz polski, tu ginął, tu przelewał swoją krew z myślą o Ojczyźnie, która dla nas jest bardzo umiłowana, jest tak właśnie dlatego, że miłość do niej tylu domaga się ofiar i wyrzeczeń – dodał Jan Paweł II.

Podkreślił: „Dzisiaj, stając na tym miejscu, na Monte Cassino, pragnę być sługą i wyrazicielem tego ładu życia ludzkiego, społecznego, międzynarodowego, które buduje się na sprawiedliwości według wskazań Chrystusowej Ewangelii”.

Przyznał również: „Wiele razy chodziłem po tym cmentarzu. Czytałem wypisane na grobach napisy, świadczące o każdym z tych, którzy tu polegli, o dniu i miejscu urodzenia. Te napisy odtwarzały w oczach mojej duszy kształt Ojczyzny, tej, w której się urodziłem”.

Mija 16. rocznica śmierci Jana Pawła II

Mija 16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Polski papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowy dla Kościoła w...

zobacz więcej

Szczególnie dramatyczne były 61. urodziny polskiego papieża. Spędzał je w klinice Gemelli w Rzymie, gdzie pięć dni wcześniej uratowano mu życie po zamachu dokonanym na placu św. Piotra przez tureckiego terrorystę Mehmeta Alego Agcę. Z całego świata do papieża, który przeszedł ciężką i skomplikowaną operację, płynęły życzenia powrotu do zdrowia.

W dniu swych 80. urodzin 18 maja 2000 r. papież odprawił mszę w Watykanie. Uczestniczyło w niej kilka tysięcy księży reprezentujących wszystkie kontynenty. Odbył się też specjalny koncert dla jubilata w wykonaniu orkiestry i chóru filharmonii londyńskiej pod dyrekcja Gilberta Levine'a.

Na 2020 r. zapowiadano uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin papieża Polaka. Zaplanowana była narodowa pielgrzymka Polaków z tej okazji. Została odwołana z powodu pandemii koronawirusa.

Mszę przy grobie papieża w bazylice watykańskiej dla niewielkiej liczby osób odprawił wtedy Franciszek. W homilii mówił: „Dziś możemy powiedzieć: 100 lat temu Pan nawiedził swój lud. Wysłał człowieka, przygotował go do pełnienia posługi biskupa i do kierowania Kościołem”.

List otwarty do Alego Agcy: Czy ktoś ze służb ZSRR kazał zabić papieża?

Czy ktoś z sowieckich służb skontaktował się z panem, aby zabił pan Jana Pawła II? – takie pytanie zadał sprawcy ataku z 13 maja 1981 r. w...

zobacz więcej

– Jakie były, powiedzmy, cechy, dobrego pasterza, które możemy odnaleźć w św. Janie Pawle II? Jest ich wiele. Ale wspomnijmy jedynie o trzech – zaznaczył Franciszek i dodał: „Była to modlitwa, bliskość z ludem oraz umiłowanie sprawiedliwości”.

– Św. Jan Paweł II był Bożym człowiekiem, ponieważ się modlił, dużo się modlił. Ale jak to możliwe, że ktoś, kto ma tak dużo obowiązków, kto zarządza Kościołem ma tyle czasu na modlitwę? On doskonale wiedział, że pierwszym zadaniem biskupa jest modlitwa – wskazał papież.

Jak stwierdził, św. Jan Paweł II był blisko innych. – Był człowiekiem, który nie oddalał się od ludu, wręcz przeciwnie, wychodził do niego; objechał cały świat, chcąc odwiedzić swój lud, szukając swojego ludu, aby lud poczuł jego bliskość – zaznaczył.

Ataki na Polskę, katolików i Jana Pawła II. Rusza serwis do zgłaszania naruszeń

Byli państwo świadkami zniesławienia Polski i Polaków, a może ataków na św. Jana Pawła II bądź bł. kard. Stefana Wyszyńskiego? Właśnie uruchomiono...

zobacz więcej

Poza tym, przypomniał Franciszek, polski papież „był człowiekiem pragnącym sprawiedliwości społecznej; sprawiedliwości, która przepędza wojny”.

– Święty Jan Paweł II był człowiekiem miłosierdzia, gdyż sprawiedliwość i miłosierdzie idą w parze –
powiedział.

W środę w kościele przy Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie, gdzie studiował ksiądz Karol Wojtyła, wystawiona zostanie jego sztuka „Hiob” z 1940 r. W spektaklu wyreżyserowanym przez Jarosława Kiliana wystąpią studenci tej uczelni. Organizatorami tego wydarzenia są Instytut Kultury Jana Pawła II i Instytut Polski w Rzymie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej