RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tak „szkolą” rosyjskich funkcjonariuszy. Zaskakujące ustalenia

Władimir Putin (fot.  Mikhail Svetlov/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Rosyjscy policjanci są zmuszani do sporządzania notatek z przemówień Władimira Putina, z opowieści o neonazistach i laboratoriach biologicznych na Ukrainie – podał rosyjski niezależny portal Mediazona.

Agresja Rosji na Ukrainę. Co szykuje Kreml?

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Rosja napadła na Ukrainę

O śledztwie dziennikarzy Mediazony poinformowało Radio Swoboda. Jak podano, rosyjscy funkcjonariusze policji od lutego uczestniczą w regularnych zajęciach dotyczących bieżącej polityki państwa.

Bez odpowiednich notatek pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji nie mogą otrzymać urlopu. Na „szkoleniach” policjanci dowiadują się m.in., że „ukraińscy radykałowie przetrzymują jako żywe tarcze ponad 4,5 mln ludzi” i oglądają film „Zbrodnie nazistów”.

Jako przykład dziennikarze podają Petersburg, gdzie szef jednej z jednostek policyjnych nakazał podwładnym oglądanie propagandowych programów publicznej rosyjskiej telewizji oraz przemówienie Putina z Monachium.

Mediazona podaje, że wcześniej takie zajęcia dotyczyły nowych przepisów i pracy policji, a teraz stały się narzędziem propagandy politycznej.

„Wykłady odbywają się co tydzień i trwają półtorej godziny. Propaganda na zajęciach rozpoczęła się na początku roku. Na przykład w petersburskich biurach MSW rozmawiano już o siłach pokojowych Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Kazachstanie, o gwarancjach bezpieczeństwa, wspólnych zasadach głosowania online, Roku Dziedzictwa Kulturowego Narodów Rosji” – podano.

Do programu politycznego włączono także wykłady z historii, uzasadniające inwazję na Ukrainę.

Celem takich wykładów jest „kształtowanie u funkcjonariuszy postawy patriotycznej, wysokich cech obywatelskich, zawodowych i psychologicznych, zapewnienie moralnej i psychologicznej gotowości do wykonywania zadań służbowych” – wyjaśnia Timur Marunchak, kierownik działu kadr.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej