RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fortuna za obraz Picassa

Obraz Picassa „Femme nue couchée” został sprzedany za 67,5 mln dolarów (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
Obraz Picassa „Femme nue couchée” został sprzedany za 67,5 mln dolarów (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Obraz Pabla Picassa „Femme nue couchée”, przedstawiający muzę i kochankę artysty jako ośmiornicę, został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 67,5 mln dolarów. Wcześniej organizujący aukcję dom Sotheby's szacował, że dzieło zostanie sprzedane za ponad 60 mln dolarów.

„Kosmiczny”, 555,55–karatowy diament został sprzedany za 3,16 mln funtów

Czarny klejnot „The Enigma”, bo powstał miliardy lat temu w wyniku uderzenia meteorytu albo asteroidy, został wylicytowany na aukcji internetowej...

zobacz więcej

Sprzedający nabył dzieło w pierwszej dekadzie XX wieku. Do tego czasu płótno znajdowało się wyłącznie w posiadaniu malarza, a następnie jego spadkobierców.

Obraz „Femme nue couchée”, czyli „Naga, leżąca kobieta” z 1932 r. przedstawia muzę Picassa, Marie-Therese Walter, w postaci morskiego stworzenia, konkretniej – ośmiornicy. Ciało kobiety składa się z głowy, oczu i kilku płetw czy macek. Zostało zniekształcone tak, by przypominało morskie stworzenie.

Aluzję zainspirowało zamiłowanie muzy artysty do pływania i wdzięk, którym odznaczała się ona w wodzie. Sam Picasso pływać nie potrafił.

Walter stała się inspiracją licznych obrazów, rzeźb i rysunków Picassa. W ubiegłym roku na aukcji Christie’s w Nowym Jorku sprzedany został inny jego obraz „Kobieta siedząca przy oknie (Marie-Thérèse)”, także z 1932 r.

Kosztował 103,4 mln dolarów i był najdrożej wylicytowanym dziełem sztuki 2021 r. W 2010 r. inny obraz przedstawiający Walter został sprzedany za ponad 106,5 mln dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej