RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraińska armia szykuje kontrofensywę. Wskazano termin

Obecnie głównym celem strategicznym jest zadanie jak największych strat wrogowi (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Obecnie głównym celem strategicznym jest zadanie jak największych strat wrogowi (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Na przełomie czerwca i lipca ukraińskie wojsko może kontratakować na wszystkich frontach – powiedział w ukraińskiej telewizji Rostisław Smirnow, doradca ministra spraw wewnętrznych, informuje korespondent Ukrinform.

Rosyjski negocjator o żołnierzach pułku Azow: Nie zasługują, by żyć

Autobusy z ukraińskimi żołnierzami pod eskortą Rosjan wyjechały dziś z terenu kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Na terenie obiektu...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Musimy zrozumieć, że w niedalekiej przyszłości przejdziemy do kontrataku na wszystkich frontach – powiedział Smirnow.

Jego zdaniem głównym celem strategicznym jest zadanie jak największych strat wrogowi.

– Musimy zrozumieć, że mamy rezerwy ludzkie, otrzymujemy sprzęt, badamy inny sprzęt, a tego nie ma w Rosji. A jeśli będziemy postępować zgodnie z tą strategią, wkrótce zaczniemy znacząco dominować, ponieważ my się wzmacniamy, a oni nie – dowodził.

Mówiąc o znaczącej przewadze Ukrainy w połączeniu tych wszystkich czynników, doradca szefa MSW wyraził opinię, że „wróg odczuje siłę naszego kontrataku na przełomie czerwca i lipca”. Podkreślił, że Ukraina już wygrała na poziomie strategicznym, ale to nie znaczy, że „wojna skończy się jutro”.

Smirnow zaznaczył, że w Rosji sprawa ogólnej mobilizacji nie jest teraz na porządku dziennym. Doradca ministra ocenił prawdopodobieństwo jej ogłoszenia jako raczej niskie. Według niego ma na to wpływ kilka czynników.

Po pierwsze, obywatele Rosji boją się wojny. – Jeśli weźmiesz badania socjologiczne, to okazuje się, że po operacji specjalnej, którą popierali, są przeciwko wojnie z Ukrainą. Drugi czynnik pochodzi z tych samych badań socjologicznych, ponad 80 proc. jest przeciwko mobilizacji, ponieważ mobilizacja dotyczy wojny. I trzeci czynnik – myślę, że w związku z wielką mobilizacją Putin miał 9 maja jedyne okno, by ją ogłosić. Nie zrobił tego i jestem przekonany, że nie zrobi tego w przyszłości – powiedział Smirnow.

Jednocześnie dodał, że Putin nadal ma możliwość tajnej mobilizacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej