RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szwecja i Finlandia w NATO? Jasne stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden przyjmie premier Szwecji i prezydenta Finlandii (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)
Prezydent USA Joe Biden przyjmie premier Szwecji i prezydenta Finlandii (fot. PAP/EPA/WILL OLIVER)

Administracja amerykańska jest przekonana, że pomimo niechęci Turcji do poparcia przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO konsensus zostanie osiągnięty – poinformowała podczas briefingu na pokładzie prezydenckiego samolotu rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre.

NATO ostrzega. Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina zagrożone rosyjską agresją

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana stwierdził we wtorek, że Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina mogą w najbliższym czasie stać się...

zobacz więcej

– Jesteśmy przekonani, że Sojusz osiągnie konsensus w sprawie procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii – powiedziała rzeczniczka Białego Domu.

– Nie mogę mówić w imieniu rządu tureckiego o tym, czego potrzebuje lub co chce osiągnąć. Ale znowu czujemy się pewni, że osiągniemy porozumienie – podsumowała rzeczniczka administracji USA.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że Turcja, członek NATO, nie poprze członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu z powodu sankcji wobec jego kraju. Ponadto Erdogan oskarżył oba kraje o rozmieszczanie kurdyjskich „organizacji terrorystycznych” na ich terytoriach.

Rządy Szwecji i Finlandii zaplanowały na środę formalne złożenie wniosków o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim – po przeprowadzeniu w każdym z krajów wszystkich procedur niezbędnych do podjęcia tej decyzji.

Prezydent USA Joe Biden przyjmie w czwartek premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto. Przywódcy będą rozmawiać o akcesji tych krajów do NATO i pomocy dla Ukrainy – poinformowała rzeczniczka Białego Domu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej