Powiązani z rosyjską armią hakerzy działający pod nazwą Killnet wypowiedzieli wojnę 10 państwom, w tym Polsce. Cyberprzestępcy przeprowadzili już uderzenie wymierzone we włoskie witryny, w tym w stronę tamtejszej policji. W Polsce wydłużono okres obowiązywania trzeciego stopnia alarmowego dotyczącego zagrożenia cyberterrorystycznego – informuje TVP3 Bydgoszcz.
Zachód nie może popełnić błędu naiwności. Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma – napisał na Twitterze rzecznik...
zobacz więcej
Nagranie to opublikowana w internecie zapowiedź globalnego cyberataku. Wspierana przez władze na Kremlu grupa rosyjskich hakerów wypowiedziała cyberwojnę 10 zachodnim krajom w tym między innymi Polsce, Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Niemcom. Wojna informacyjna to według ekspertów element trwającej agresji Rosji na Ukrainę.
– Taki atak hakerski może być skuteczny. W najgorszym scenariuszu jest to atak na infrastrukturę krytyczną, czyli na przykład grid energetyczny, który pozbawiłby ludzi prądu w jakimś regionie bądź na przykład kradzież danych finansowych, danych osobowych – wyjaśnia prof. Michał Choraś z Politechniki Bydgoskiej.
Cyberatak na stronę policji
W niedzielę prorosyjscy hakerzy zaatakowali stronę internetową włoskiej policji, co
doprowadziło do zakłóceń w komunikacji i znacznego spowolnienia połączeń. Po kilku godzinach policyjnym informatykom udało się odeprzeć atak.
Włoska
policja poinformowała także o próbach zakłócenia przez Killnet głosowania w Konkursie Piosenki Eurowizji. Prorosyjscy hakerzy zaprzeczyli jednak tym informacjom.
Na razie nie pojawiły się żadne sygnały o tym, aby członkowie grupy Killnet dokonali ataków na polską infrastrukturę cyfrową. By temu zapobiec w administracji wdrażane są jednak odpowiednie zabezpieczenia.
– W celu uzyskania optymalnego poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego w Urzędzie Wojewódzkim korzystamy z dostępnych na rynku urządzeń i programów informatycznych, które to bezpieczeństwo pozwalają nam zapewnić – mówi Tomasz Wiśniewski z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W Polsce obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. A
to oznacza wyższą czujność i wzmożony monitoring sieci przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo teleinformatyczne.
– My, jako zwykli obywatele, nie będziemy zobligowani do niczego. Jesteśmy ewentualnie proszeni o to, żeby zachować większą czujność kiedy korzystamy z internetu, z różnych usług internetowych – wskazuje Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.
Stan podwyższonej ostrożności ma obowiązywać do końca maja.
źródło:
TVP3 Bydgoszcz
#ukraina
#wojna
#inwazja
#agresja
#rosja
#moskwa
#kreml
#władimir putin
#hakerzy
#cyberbezpieczeństwo
#killnet
#stanisław żaryn