RAPORT

Pogarda

Rosyjscy hakerzy wypowiedzieli wojnę Polsce [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Powiązani z rosyjską armią hakerzy działający pod nazwą Killnet wypowiedzieli wojnę 10 państwom, w tym Polsce. Cyberprzestępcy przeprowadzili już uderzenie wymierzone we włoskie witryny, w tym w stronę tamtejszej policji. W Polsce wydłużono okres obowiązywania trzeciego stopnia alarmowego dotyczącego zagrożenia cyberterrorystycznego – informuje TVP3 Bydgoszcz.

Żaryn: Kreml wykorzysta każdą uległość i rysę w reakcji na wojnę przeciw Ukrainie

Zachód nie może popełnić błędu naiwności. Rosja musi zostać zatrzymana, rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma – napisał na Twitterze rzecznik...

zobacz więcej

Nagranie to opublikowana w internecie zapowiedź globalnego cyberataku. Wspierana przez władze na Kremlu grupa rosyjskich hakerów wypowiedziała cyberwojnę 10 zachodnim krajom w tym między innymi Polsce, Stanom Zjednoczonym, Wielkiej Brytanii i Niemcom. Wojna informacyjna to według ekspertów element trwającej agresji Rosji na Ukrainę.

– Taki atak hakerski może być skuteczny. W najgorszym scenariuszu jest to atak na infrastrukturę krytyczną, czyli na przykład grid energetyczny, który pozbawiłby ludzi prądu w jakimś regionie bądź na przykład kradzież danych finansowych, danych osobowych – wyjaśnia prof. Michał Choraś z Politechniki Bydgoskiej.

Cyberatak na stronę policji


W niedzielę prorosyjscy hakerzy zaatakowali stronę internetową włoskiej policji, co doprowadziło do zakłóceń w komunikacji i znacznego spowolnienia połączeń. Po kilku godzinach policyjnym informatykom udało się odeprzeć atak.

Włoska policja poinformowała także o próbach zakłócenia przez Killnet głosowania w Konkursie Piosenki Eurowizji. Prorosyjscy hakerzy zaprzeczyli jednak tym informacjom. Na razie nie pojawiły się żadne sygnały o tym, aby członkowie grupy Killnet dokonali ataków na polską infrastrukturę cyfrową. By temu zapobiec w administracji wdrażane są jednak odpowiednie zabezpieczenia.

– W celu uzyskania optymalnego poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego w Urzędzie Wojewódzkim korzystamy z dostępnych na rynku urządzeń i programów informatycznych, które to bezpieczeństwo pozwalają nam zapewnić – mówi Tomasz Wiśniewski z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W Polsce obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. A to oznacza wyższą czujność i wzmożony monitoring sieci przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo teleinformatyczne.

– My, jako zwykli obywatele, nie będziemy zobligowani do niczego. Jesteśmy ewentualnie proszeni o to, żeby zachować większą czujność kiedy korzystamy z internetu, z różnych usług internetowych – wskazuje Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Stan podwyższonej ostrożności ma obowiązywać do końca maja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej