RAPORT

Wojna na Ukrainie

Putin i ponad tysiąc innych Rosjan nie wjadą do Kanady

Władimir Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne na Ukrainie (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN / POOL)
Władimir Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne na Ukrainie (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN / POOL)

Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym dyktatorowi Władimirowi Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu.

Rosjanin chwali się ojcu: Ucięliśmy jeńcowi ucho, a mogliśmy zrobić „durszlak”

– Ucho jednemu odcięliśmy, bo nie chciał mówić. To jeszcze delikatnie, to normalnie – kuli w łeb mu nie wpakowaliśmy, BTR-em nie poćwiartowali –...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Wobec brutalnego ataku ze strony reżimu Putina, Kanada stoi po stronie Ukrainy – pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie. Dlatego właśnie ogłosiliśmy, że wprowadzamy zakaz wjazdu do Kanady dla około tysiąca Rosjan, w tym dla Putina i jego wspólników” – napisał we wtorek na Twitterze minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino.

Nowelizacja ustawy o imigracji i ochronie uchodźców da kanadyjskim służbom granicznym możliwość zatrzymania na granicy osób objętych sankcjami, zaś ministerstwu imigracji – możliwość odmowy wydania takim osobom wizy. Nowe przepisy będą odnosić się do wszystkich cudzoziemców objętych sankcjami oraz podróżujących z nimi członków rodzin.

Projekt ustawy trafił najpierw to Senatu, między innymi ze względu na kalendarz posiedzeń Senatu i Izby Gmin. Media cytowały opinie urzędników, że spodziewane jest szybkie przyjęcie nowelizacji.

Dotychczas Kanada objęła sankcjami związanymi z udziałem w wojnie na Ukrainie ponad 1000 osób i podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy, głównie z Rosji.

Pod koniec kwietnia Rosja zakazała wjazdu około 600 Kanadyjczykom, w tym premierowi Justinowi Trudeau, za „wrogie działania”. W komentarzach kanadyjscy politycy poczytywali to sobie za zaszczyt.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej