RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gangi tytoniowe rozbite. Spowodowały gigantyczne straty

Zlikwidowane trzy krajalnie tytoniu, fabryka papierosów i przejęcie 4 ton surowca – to efekt dwóch akcji CBŚP wymierzonych w gangi tytoniowe. Podczas operacji zatrzymano łącznie 17 osób, zabezpieczono gotowe wyroby warte ponad 3 mln zł oraz maszyny i dużą ilość półproduktów.

Gangsterska fabryka mogła produkować 5 mln papierosów dziennie

Nawet 5 mln papierosów dziennie mogła produkować przestępcza manufaktura przejęta podczas akcji dolnośląskich „pezetów”, CBŚP oraz Krajowej...

zobacz więcej

Pierwszą z akcji przeprowadzili funkcjonariusze CBŚP z Opola. Od wielu miesięcy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu rozpracowywali prężnie działający gang tytoniowy.

Z ustaleń śledczych wynika, że od grudnia 2020 r.u grupa produkowała między innymi podrabiane papierosy i krajankę tytoniową.

Według wstępnych szacunków za sprawą gangu Skarbu Państwa stracił co najmniej 18 mln zł. W uderzeniu w tę organizację przestępczą, poza policjantami z Opola, wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy między innymi z zespołów specjalnych z Katowic, Gdańska, Łodzi i Gorzowa Wielkopolskiego; Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

CBŚP i KAS uderzyły w gangi tytoniowe. Przejęto ogromne ilości papierosów

Blisko 19 mln nielegalnych papierosów, czyli 950 tys. paczek, przejęli funkcjonariusze CBŚP i KAS w magazynach z wyrobami tytoniowymi w Sosnowcu i...

zobacz więcej

Dziesiątki zarzutów


Podczas akcji na terenie woj. opolskiego, śląskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego ujęto 12 osób w wieku od 24 do 74 lat. Dodatkowo jedna1 osoba została doprowadzona z aresztu śledczego.

W opolskiej prokuraturze okręgowej zatrzymanym przedstawiono łącznie 37 zarzutów, z czego ośmiu podejrzanych odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna za kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły przestępstw karnoskarbowych, a także z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

W trakcie działań zlikwidowano dwie krajalnie tytoniu, a także zabezpieczono ponad 3,7 tony surowca, gotowe papierosy, niewielkie ilości kokainy i marihuany oraz broń wraz z amunicją. Wartość przejętych wyrobów to około 2,7 mln zł. Śledczy zabezpieczyli u podejrzanych samochody oraz gotówkę o łącznej wartości ponad 840 tys. zł.

Gang tytoniowy stracił fabrykę papierosów i dwie krajalnie

Nawet 50 mln zł mógł stracić Skarb Państwa za sprawą gangu tytoniowego rozbitego przez CBŚP i Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Podczas akcji...

zobacz więcej

Zaopatrywali lokalny czarny rynek


Kolejna akcja była dziełem „cebesiów” z Katowic. Ustalili oni, że na terenie Jaworzna działa fabryka podrabianych papierosów. Przed kilkoma dniami wspierani przez zespół specjalny CBŚP z Katowic i policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie wkroczyli do hali, gdzie miała działać przestępcza manufaktura.

W budynku zabezpieczyli maszyny do wytwarzania i pakowania papierosów i do krojenia tytoniu, gotowe produkty i komponenty do ich wyrobu. Wartość nielegalnego towaru wstępnie oszacowano na blisko 2 mln zł. Śledczy ustalili, że produkowane papierosy i krajanka tytoniowa były regularnie wywożone z fabryki i magazynowane w wynajętych garażach na terenie miasta.

Wszystko wskazuje na to, że gang działał od zeszłego roku i sprzedawał swoje wyroby na terenie Śląska.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Podczas akcji zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku od 26 do 54 lat; w Prokuraturze Rejonowej w Jaworznie usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania narkotyków i popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej