RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ruszył festiwal w Cannes. Owacja dla prezydenta Ukrainy [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas otwarcia festiwalu filmowego w Cannes wezwał świat filmu do tego, aby nie milczał i reagował na rosyjską agresję na Ukrainie. Uczestnicy festiwalu przyjęli wystąpienie Zełenskiego owacją na stojąco.

Ukraina. Pod lufami karabinów organizują wypoczynek dla najeźdźców

Rosjanie zmuszają mieszkańców położonego na południu Ukrainy obwodu chersońskiego do organizowania wypoczynku dla rosyjskich żołnierzy –...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Wołodymyr Zełenski wygłosił zdalne przemówienie podczas gali inaugurującej festiwal w Cannes. W swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy odniósł się do filmu „Dyktator” Charliego Chaplina mówiący od Adolfie Hitlerze. – Potrzebujemy dziś nowego Chaplina, który udowodni, że kino nie jest nieme – powiedział ukraiński przywódca.

Przytoczył też cytat z filmu „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, dotyczący zabijania cywilów podczas wojny. – Słyszeliście już te słowa. Na ekranie wyglądało to okropnie. Teraz stało się to rzeczywistością – powiedział Zełenski.

Zełenski: rosyjskie obozy na wzór nazistowskich


– Ponad 500 tysięcy Ukraińców zostało deportowanych siłą do Rosji, a dziesiątki tysięcy przebywają w rosyjskich obozach wzorowanych na obozach nazistowskich. Nikt nie wie, ile osób tam przeżyje, ale każdy wie, kto jest winny – mówił prezydent Ukrainy.

Zaznaczył, że nie ma tygodnia, aby na terenach ukraińskich zajętych przez wojska rosyjskie lub nadal okupowanych nie odnajdywano masowych grobów zabitych i torturowanych osób. Zełenski powiedział uczestnikom festiwalu, że podczas rosyjskiej inwazji zginęło 229 dzieci. Podczas gali artyści wielokrotnie nawiązywali do wojny na Ukrainie. – Możemy tylko posługiwać się sztuką filmową, która jest bronią masowego wzruszenia, tak, aby obudzić sumienia i wstrząsnąć obojętnością – powiedział przewodniczący jury konkursu głównego aktor Vincent Lindon.

W programie tegorocznego festiwalu w Cannes znalazły się dwa ukraińskie filmy. Do Złotej Palmy nominowany jest film prześladowanego przez władze w Moskwie rosyjskiego reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej