RAPORT

Wojna na Ukrainie

Skutek rosyjskiej agresji. Wzrosło zainteresowanie służbą w Bundeshwehrze

Wzrosło zainteresowanie służbą w Bundeswehrze (fot. Bundeswehr.de)
Wzrosło zainteresowanie służbą w Bundeswehrze (fot. Bundeswehr.de)

Od początku wojny w Ukrainie ogromnie wzrosło zainteresowanie Niemców Bundeswehrą: więcej osób szuka informacji w internecie o armii i jej misjach, podwoiła się też liczba chętnych do służby – pisze portal dziennika „Merkur”.

NATO ostrzega. Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina zagrożone rosyjską agresją

Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana stwierdził we wtorek, że Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina mogą w najbliższym czasie stać się...

zobacz więcej

– Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba zapytań wzrosła ogromnie – potwierdza rzeczniczka ministerstwa obrony.
B W marcu stronę bundeswehr.de odwiedziło około 1,5 mln osób więcej, niż rok wcześniej. Ilość odsłon w szczycie wyniosła prawie 4,1 mln. W lutym i w marcu witryna ministerstwa bmvg.de była odwiedzana cztery razy częściej niż w tych samych miesiącach rok wcześniej.

Od wybuchu wojny ministerstwo obrony odnotowało też duży wzrost zainteresowania na swoich mediach społecznościowych – Facebooku i YouTube.

– Wojna sprawiła, że Bundeswehrą i jej misją zainteresowało się znacznie więcej osób w kraju. Także tych, którzy wcześniej nie interesowali się wojskiem – potwierdza Eva Hoegl (SPD), pełnomocniczka federalna ds. sił zbrojnych.

Jak dodaje Hoegl, jeszcze w 2021 r., kiedy rozmawiała z niemieckimi żołnierzami stacjonującymi w ramach misji NATO na Litwie, „żołnierze ci mieli poczucie, że są całkowicie poza zainteresowaniem niemieckiej opinii publicznej”. – Teraz sytuacja całkowicie się zmieniła – podkreśla Hoegl.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Na początku wojny wzrosło także „na krótki czas” zainteresowanie karierą w Bundeswehrze. Większe zainteresowanie odnotował ponadto Związek Rezerwistów Niemieckich Siła Zbrojnych.

– Podczas konfliktu na Ukrainie zaobserwowaliśmy podwojenie liczby nowych rejestracji w porównaniu z poprzednimi latami – potwierdziła rzeczniczka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej